Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 25/2018 - Kukuričiar koreňový

24-07-2018
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Výskyt imág kukuričiara koreňového v porastoch kukurice sa pohybuje v rôznej intenzite. Je to ovplyvnené pestovateľskými podmienkami a hybridom kukurice. Sú porasty, kde pozorujeme silný výskyt a tým aj silné požerky na listoch kukurice. Najväčšie škody však spôsobujú požerky na bliznách kvitnúcej kukurice, čo spôsobuje výpadok zŕn v klase a zníženie úrody.

Kukuričiar koreňový - Diabrotica virgifera virgifera LeConte, pochádza zo Spojených štátov amerických kde patrí medzi najvážnejších škodcov kukurice. Do Európy bol zavlečený pravdepodobne leteckou dopravou koncom 80-tych rokov minulého storočia. Prvé poškodené rastliny boli zistené v roku 1992 v blízkosti Belehradu (Juhoslávia). Škodca sa prirodzeným spôsobom rozšíril aj na naše územie a prvé výskyty imág (dospelých jedincov) sme na juhu Slovenska zaznamenali v roku 2000. Druh patrí do radu Coleoptera - chrobáky, čeľade Chrysomelidae - liskavkovité a rodu Diabrotica. Do tejto čeľade sú zaradení aj iní známi škodcovia poľnohospodárskych plodín ako napr. pásavka zemiaková, kohútik modrý, kohútik pestrý, skočky, ako aj štítnatce a iné. V krajine pôvodu sa nachádzajú aj iné druhy z rodu Diabrotica, ktoré však nepoškodzujú kukuricu do takej miery. V rámci druhu D. virgifera sú známe poddruhy virgifera a zeae. Poddruh D. v. zeae sa vyskytuje najmä v oblasti Strednej Ameriky a Mexika. Poddruh D. v. virgifera je rozšírený v celej oblasti pestovania kukurice na severoamerickom kontinente a bol zavlečený do Európy.

Dĺžka tela imág sa pohybuje od 4,2 do 6,8 mm v závislosti od pohlavia. Samčekovia majú dĺžku 4,4 - 6,4 mm a samičky 4,2 - 6,8 mm. Telo imág je žltozelenej farby s čiernymi pásmi na bokoch kroviek. Krovky samčekov sú skoro celé tmavé až čierne. Na krovkách samičiek sa nachádzajú tri tmavé pravidelné pruhy, ktoré môžu čiastočne, alebo až úplne splývať. Koniec a bočné okraje kroviek majú obyčajne žlto-zelené sfarbenie. Nohy a tykadlá sú tmavej škoricovej farby. Tykadlá samčekov dosahujú dĺžku ich tela, samičie tykadlá sú kratšie a dosahujú iba 3/4 dĺžky tela.Vajíčka sú bielo krémovej farby a veľmi drobné. Dlhé sú približne 0,6 mm, široké 0,4 mm. Larvy kukuričiara koreňového sú štíhle, bielej až krémovej farby. Po vyliahnutí majú dĺžku do 1,2 mm. Vývoj lariev prebieha v troch etapách L1 až L3, pričom L1. a L2 sú biele a L3 žltohnedé. Vyvinutá larva dosahuje dĺžku približne 13 mm. Larvy majú hnedú hlavu a na hornej strane análneho ukončenia tmavý štítok. Možno ich nájsť vo vrchnej 10 – 25 cm vrstve pôdy v koreňovej zóne. Kukla je bielej farby.

Kukuričiar koreňový má jednu generáciu ročne. Prezimujúcim štádiom sú vajíčka nakladené do pôdy v hĺbke 5 - 15 cm. Vajíčka musia počas prezimovania prejsť obdobím chladu s teplotami pod bodom mrazu. Avšak teploty nižšie ako -8°C spôsobujú ich úhyn podobne ako obdobie sucha. Pre prezimovanie vajíčok a vývoj lariev sú optimálne mierne zimy a vlhké počasie na jar. Začiatok vývoja lariev závisí od teploty. Prebieha  v období od polovice mája do polovice júna. Vývoj lariev trvá za optimálnych podmienok 30 dní. Larvy žijú v pôde a majú tri larválne štádiá,  posledné trvá najdlhšie. Najväčší počet lariev sa nachádza v hĺbke do 15 cm. Hneď po vyliahnutí si larvy hľadajú potravu, pričom sú priťahované oxidom uhličitým uvoľňovaným z koreňov kukurice. Larvy sa vyvíjajú na povrchu alebo vo vnútri koreňov kukurice. Mladé larvičky sa živia spočiatku jemnými korienkami, neskôr staršie sú schopné zničiť celú koreňovú sústavu až po bazálne uzly. Pre larvy sú optimálne pôdy s dobrými fyzikálnymi, chemickými, biologickými vlastnosťami a primeranou vlhkosťou. V piesočnatých pôdach je úmrtnosť lariev pomerne vysoká a to najmä v období sucha. Ťažké a hutné pôdy obmedzujú larvy v pohybe za potravou. Pred zakuklením sa larvy nachádzajú blízko pod povrchom pôdy, kde si vytvárajú otvor, v ktorom sa zakuklia. Kukla sa v pôde vyvinie približne za 5 – 10 dní.

Prvé imága možno vidieť od začiatku júna. Chrobáky sa po vyliahnutí živia na kvitnúcich rastlinách kukurice bliznami prípadne peľom. V prípade, že kukurica ešte nekvitne, živia sa listami, pričom spôsobujú poškodenia podobne ako kohútik pestrý (Lema melanopus). Po odkvitnutí kukurice vyhľadávajú ďalšie kvitnúce porasty tejto plodiny (najmä porasty kukurice s neskorším dátumom sejby) ale aj iné kvitnúce hostiteľské rastliny, na ktorých sa živia peľom. Do nových oblastí sa rozširujú chrobáky vďaka svojim dobrým leteckým schopnostiam. Najaktívnejšie lietajú na úsvite či za súmraku a to pri teplotách 23°C až 27°C. Teploty vzduchu pod 10°C a nad 30 °C pôsobia na ich letovú aktivitu negatívne. Chrobáky sa však môžu rozširovať aj pasívne, unášané vzdušnými prúdmi. K páreniu imág dochádza týždeň po vyliahnutí. Samičky kladú vajíčka už 7 – 10 dní po oplodnení. V závislosti od teploty, výživy a dĺžky dňa kladú 500 – 1000 kusov vajíčok. Hromadné kladenie vajíčok trvá od polovice júla do konca augusta. Samička kladie vajíčka v skupinkách a znášanie jej trvá približne tri týždne pričom uprednostňuje kypré a vlhké pôdy hlavne v porastoch kukurice.

Škodlivosť kukuričiara koreňového prebieha v dvoch fázach:

  1. Larvy poškodzujú hlavné a vedľajšie korene. Larvy poškodzujú spočiatku mladé vyvíjajúce sa korene, neskôr vyžierajú vnútro koreňov a staršie larvy požierajú celé korene až po bazálny uzol. Pri 50 % poškodení koreňového systému dochádza k poľahnutiu rastlín. Ak po poľahnutí naprší a dôjde k čiastočnej regenerácii koreňového systému, rastliny sa vzpriamujú pričom môžu mať charakteristicky ohnuté steblá. Takto napadnuté rastliny majú typický tvar nazývaný aj “husacie krky”. Rastliny so silne napadnutým koreňovým systémom sú slabo upevnené v pôde a po búrke ľahko poľahnú. Intenzitu poliehania napadnutých rastlín zvyšuje suché počasie. V takom prípade silne napadnuté rastliny vädnú a predčasne usychajú.
  2. Imága požierajú blizny a peľ na metlinách kukurice. Blizny poškodzujú tak, že ich buď priečne odhrýzajú alebo konzumujú postupne ako vyrastajú z kvitnúceho klasu. Úrodu zrna môže takto ovplyvniť veľký počet chrobákov škodiacich na bliznách ešte pred ich opelením. Výsledkom poškodenia je menšia alebo väčšia hluchosť klasu.

 

Úspešný boj proti kukuričiarovi koreňovému vyžaduje systematické uplatňovanie zásad integrovanej ochrany rastlín. Najvýznamnejším faktorom umožňujúcim zvyšovanie počtu jedincov D. virgifera je pestovanie kukurice v monokultúre. Samička kukuričiara koreňového pri kladení vajíčok uprednostňuje kukuričné polia. Larvy, ktoré majú obmedzenú pohyblivosť v pôde sú svojou výživou viazané na korene kukurice. Väčšina mladých lariev vyvíjajúcich sa v poraste iných plodín, hynie pre nedostatok vhodnej potravy. Striedanie plodín je v porovnaní s inými agrotechnickými alebo chemickými ochrannými opatreniami najúčinnejšou a najlacnejšou metódou ochrany.

Chemická ochrana proti kukuričiarovi koreňovému je zameraná na larvy a chrobáky. Proti larvám sú ošetrované hlavne porasty kukurice pestovanej v monokultúre. Prípravok na morenie osiva kukurice Sonido s účinnou látkou thiacloprid zo skupiny neonicotinoidov pôsobí proti cicavým a žravým škodcom ako dotykový a požerový jed. Spôsob účinku spočíva v narušení prenosu impulzov vo vnútri nervového systému hmyzu. Mechanizmus účinku je podobný ako u všetkých inhibítorov acetylcholinesterázy, avšak thiacloprid sa pomalšie inaktivuje. Jeho trvalé pôsobenie vedie k celkovej disfunkcii nervového systému a následnému usmrteniu zasiahnutého cieľového organizmu. Je prijímaný klíčiacimi rastlinami, ktoré potom chráni v najcitlivejších fázach ich vývinu. Osivo musí byť rovnomerne a dokonale namorené. Prípravok je možné kombinovať s povolenými fungicídnymi moridlami. Ochrana proti larvám je možná aj použitím autorizovaného granulovaného insekticídu Force 1,5 G určeného na pôdnu aplikáciu. Produkt obsahuje účinnú látku - syntetický pyrethroid tefluthrin. Hmyz usmrcuje ako dýchací, dotykový a požerový jed. Pyrethroidy účinkujú na sodíkovom kanály v nervovom systéme hmyzu, kde narušujú prenos elektrických impulzov v nervovej bunke. Prípravok má rýchly účinok, pôsobí aj cez vzdušnú zložku pôdy, a silné reziduálne (repelentné) pôsobenie proti pôdnym škodcom. Tefluthrin nie je mobilný v rastline a v pôde. Aplikuje sa do radu súčasne so sejbou kukurice so zapracovaním do pôdy. Dávkuje sa v suchej forme. Dávkovač prípravku je potrebné vykalibrovať pred použitím a skontrolovať dodržanie nastavenej dávky.

Imága majú hospodársky význam ak sa nachádzajú v porastoch osivovej, zrnovej alebo lahôdkovej kukurice v kritickom počte na začiatku, resp. počas jej opeľovania. Aplikáciu insekticídov treba vykonať ak sa v poraste kukurice na zrno nachádza 8 - 10 imág na jednu rastlinu v období keď 10 %  rastlín vytvára blizny. V prípade osivovej kukurice je to iba 5 imág na rastlinu. Autorizované sú prípravky s kombináciou účinnych látok chlorantraniliprole+lambda-cyhalothrin Ampligo. Účinná látka chlorantraniliprole patrí do chemickej skupiny antranildiamídov. Účinkuje proti širokému spektru hmyzu a usmrcuje ho ako kontaktný a požerový jed. Účinkuje tiež ovicídne a larvicídne. Účinná látka ovplyvňuje ryanodínové receptory cieľového hmyzu, blokuje svalovú reguláciu čo vedie k rýchlej paralýze a úhynu hmyzu. Účinná látka sa vyznačuje rýchlym nástupom účinku. Zasiahnutý hmyz v dôsledku ochrnutia okamžite prestáva prijímať potravu.

Účinná látka lambda-cyhalothrin je pyretroidná nesystémová účinná látka proti širokému spektru žravého a cicavého hmyzu. Hmyz usmrcuje ako kontaktný a požerový jed. Účinná látka rýchlo preniká cez kutikulu hmyzu a spôsobuje poškodenie nervového systému ovplyvnením činnosti sodíkových kanálov, čo vedie k rýchlemu ochromeniu hmyzu.

Ďalší autorizovaný prípravok Scatto je insekticíd s dotykovým a požerovým účinkom proti cicavému a žravému hmyzu. Účinná látka deltamethrin je svetlo stabilný syntetický pyretroid, ktorý narušuje rovnováhu medzi sodíkovými a draselnými iónmi a tým pôsobí na nervový systém hmyzu.Vyvoláva opakovanú depolarizáciu nervových membrán,nasledovanú kŕčom a úhynom jedinca. Prípravok s účinnou látkou zeta-cypermethrin Fury 10 EW je syntetický pyrethroid pôsobiaci ako kontaktný a požerový jed. Nemá systémovú účinnosť a pre zabezpečenie dobrého krycieho účinku je nutné dostatočné množstvo vody. Prípravok Steward s účinnou látkou indoxacarb je kontaktný a požerový insekticíd špecificky účinný na voľne požierajúce húsenice motýľov a niektoré ďalšie skupiny hmyzu. Indoxacarb blokuje prenos vzruchu v neurosynapsiach a expozícia toxickej dávky vedie v dôsledku ochrnutia k bezprostrednému zastaveniu príjmu potravy.  Rýchly nástup účinku znamená vynikajúcu ochranu plodiny proti poškodeniu. Aplikujte podľa signalizácie v čase hromadnej invázie imág kukuričiara. V kukurici na zrno je povolený aj čistý deltamethrin v prípravkoch Decis EW 50 a Delta EW 50. Prípravok Pyrinex Supreme je kontaktný insekticídny prípravok na báze účinných látok chlorpyrifos+beta-cyfluthrin, určený na kontrolu cicavého a žravého hmyzu v repke, kukurici, repe cukrovej a slnečnici. Chlorpyrifos inhibuje acetylcholín esterázu, čo vedie k narušeniu prepojenia v nervovom systéme, a následne k rýchlemu úhynu cieľového hmyzu. Chlorpyrifos účinkuje predovšetkým kontaktným spôsobom, v tráviacom ústrojenstve  a v respiračnom systéme. Beta-cyfluthrin je pyretroidnáúčinná látka pôsobiaca blokovaním prenosu nervových impulzov pozdĺž nervových vlákien, čím narušuje nervový systém škodcov, čo vedie k ich úhynu. Prenosu impulzov pozdĺž nervových vlákien zabraňuje tak, že naruší fungovanie membrány nervových vlákien. Beta–cyfluthrin patrí do 4 generácie syntetických pyretroidov, ktoré sú charakteristické foto stabilitou (nedegradujú rýchlo na slnku) a minimálnou nestálosťou čo zvyšuje ich efektivitu až po dobu 10 dní po aplikácii. Beta–cyfluthrin patrí do typu I pyrethroidov, ktoré vykazujú vyššiu účinnosť i pri relatívne nízkej teplote. Proti imágam kukuričiara koreňového ošetrujte v čase najvyššieho náletu imág. Doba účinku je 7-14 dní. Prah škodlivosti imág kukuričiara: kukurica na zrno – 4-5 imág na klas, osivová kukurica – 1-3 imága na klas v čase najvyššieho náletu.