Úvod / Novinky

Malí rodinní poľnohospodári produkujú tretinu svetovej potravy

29-04-2021
(zdroj: www.fao.org)

Podľa podrobného nového výskumu Organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) svetoví malí poľnohospodári vyprodukujú zhruba tretinu svetových potravín .

Podľa štúdie zverejnenej v časopise World Development päť z každých šiestich fariem na svete má menej ako dva hektáre, hospodári na iba asi 12 percentách všetkej poľnohospodárskej pôdy a produkuje zhruba 35 % potravín na svete.

Podiely, ktorými sa malí poľnohospodári podieľajú na  dodávkach potravín, sa medzi krajinami výrazne líšia, pričom v Číne dosahuje až 80 % a v Brazílii a Nigérii ide o  nízke jednociferné hodnoty. Analýza zdôrazňuje význam vylepšených a harmonizovaných údajov pre získanie podrobnejších a presnejších informácií o poľnohospodárskych činnostiach pre tvorcov politík.

Aktualizované odhady hovoria, že po celom svete existuje viac ako 608 miliónov rodinných fariem, ktoré zaberajú 70 až 80 percent svetovej poľnohospodárskej pôdy a produkujú zhruba 80 percent svetových potravín v hodnotovom vyjadrení. Podľa nového výskumu asi 70 percent všetkých fariem, ktoré obhospodarujú iba 7 percent všetkej poľnohospodárskej pôdy, je s výmerou necelý hektár, zatiaľ čo ďalších 14 percent fariem, ktoré hospodária na 4 percentách pôdy, má výmeru medzi 1 a 2 hektármi a ďalších 10 percent všetkých fariem so 6 percentami pôdy je s výmerou dva až päť hektárov.

Jedno percento najväčších fariem na svete – s výmerou viac ako 50 hektárov - obhospodaruje viac ako 70 percent poľnohospodárskej pôdy na svete a takmer 40 percent poľnohospodárskej pôdy patrí farmám väčším ako 1 000 hektárov.

Údaje o veľkostiach fariem sú dôležité pre medzinárodné organizácie a tvorcov politík, ktorých cieľom je rozvíjať verejné politiky a investície na podporu rodinného poľnohospodárstva, zvýšiť produktivitu drobných poľnohospodárov a zlepšiť živobytie na vidieku. Pomáhajú tiež zvyšovať povedomie o stave stredných a veľkých poľnohospodárskych podnikov, ktorých úloha je rozhodujúca aj pri dosahovaní cieľov trvalo udržateľného rozvoja 1 (odstránenie chudoby), 2 (dosiahnutie nulového hladu), 10 (riešenie nerovností) a 12 (dosiahnutie udržateľnejších spôsobov výroby).

Veľké regionálne rozdiely zdôrazňujú význam všeobecných úrovní hospodárskeho rozvoja. Veľkosť fariem sa všeobecne zvyšuje s priemernou úrovňou národného príjmu -  v krajinách s vysokými príjmami predtavujú farmy s výmerou viac ako 5 ha 99 %  v porovnaní s len 28 % v krajinách s nízkym príjmom.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

http://www.fao.org/news/story/en/item/1395127/icode/