Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Index cien potravín FAO v marci vzrástol

10-04-2024
(zdroj: www.fao.org)

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) informovala, že rastúce medzinárodné kotácie rastlinných olejov, mliečnych výrobkov a mäsa spôsobili, že referenčný index svetových cien potravinových komodít vzrástol v marci o 1,1 %, čo je prvý nárast za posledných sedem mesiacov.

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien súboru celosvetovo obchodovaných potravinových komodít, dosiahol v marci v priemere 118,3 bodu, čo je o 7,7 % menej ako pred rokom.

Index cien rastlinných olejov FAO oproti februáru vzrástol o 8,0 % a dosiahol jednoročné maximum, keďže sa zvýšili kotácie palmového, sójového, slnečnicového a repkového oleja. Medzinárodné ceny palmového oleja vzrástli v dôsledku sezónne nižšej produkcie v popredných producentských krajinách a stabilného domáceho dopytu v juhovýchodnej Ázii, zatiaľ čo ceny sójového oleja sa zotavili z niekoľkoročných miním, k čomu prispel silný dopyt v sektore biopalív, najmä v Brazílii a Spojených štátoch amerických.

Index cien mliečnych výrobkov FAO sa zvýšil už šiesty mesiac po sebe, a to o 2,9 % oproti februáru, k čomu prispeli rastúce svetové ceny syra a masla.

Zvýšil sa aj index cien mäsa FAO, ktorý oproti predchádzajúcemu mesiacu vzrástol o 1,7 %, pričom sa zvýšili medzinárodné ceny hydinového, bravčového a hovädzieho mäsa.

Naopak, index cien obilnín FAO klesol o 2,6 % a v priemere bol o 20 % nižší ako v marci 2023. Pokles bol spôsobený klesajúcimi globálnymi vývoznými cenami pšenice, ktoré sa znížili v dôsledku pretrvávajúcej silnej vývoznej konkurencie - podčiarknutej zrušenými nákupmi zo strany Číny - medzi Európskou úniou, Ruskou federáciou a Spojenými štátmi americkými. Vývozné ceny kukurice sa v marci zvýšili, čiastočne v dôsledku logistických problémov na Ukrajine, zatiaľ čo index všetkých cien ryže FAO klesol o 1,7 % v dôsledku tlmeného globálneho dovozného dopytu.

Index cien cukru FAO sa oproti februáru znížil o 5,4 %, pričom tento pokles bol spôsobený najmä revíziou prognózy produkcie cukru v Indii na roky 2023/24 smerom nahor a lepším tempom zberu v Thajsku.

Rast svetovej produkcie obilnín v sezóne 2023/24

FAO zverejnila aj nový prehľad ponuky a dopytu po obilninách, v ktorom zvýšila svoju prognózu svetovej produkcie obilnín v období 2023/24 na 2 841 miliónov ton, čo odráža očakávania vyššej produkcie kukurice, ryže a pšenice.

Celosvetové využitie obilnín v roku 2023/24 sa odhaduje na 2 828 miliónov ton, čo predstavuje 1,3-percentný nárast oproti roku 2022/23. Svetové zásoby obilnín sa na konci sezóny 2024 predpokladajú na úrovni 894 miliónov ton, čo predstavuje 2,3-percentný nárast oproti začiatku roka, čo poukazuje na celosvetový pomer zásob obilnín k ich spotrebe na úrovni 31,0 %.

Predpokladá sa, že svetový obchod s obilninami vzrastie v roku 2023/24 oproti predchádzajúcemu roku o 1,7 % na 485 miliónov ton. Očakáva sa, že medzinárodný obchod s inými druhmi obilnín sa od roku 2022/23 rozšíri, zatiaľ čo obchod s pšenicou a ryžou sa pravdepodobne zníži.

FAO tiež upravila svoju prognózu celosvetovej produkcie pšenice v roku 2024, ktorá teraz predstavuje 796 miliónov ton, čo je o 1,0 % viac ako v roku 2023.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

https://www.fao.org/newsroom/detail/fao-food-price-index-rises-in-march/en