Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Index cien potravín FAO v júli vzrástol

22-08-2023
(zdroj: www.fao.org)

Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) informovala, že Svetové ceny potravinových komodít v júli vzrástli pod vplyvom ukončenia Čiernomorskej iniciatívy pre obilniny a nových obchodných obmedzení týkajúcich sa ryže.

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien celosvetovo obchodovaných potravinových komodít, dosiahol v júli priemernú hodnotu 123,9 bodu, čo je o 1,3 % viac ako v predchádzajúcom mesiaci a zároveň o 11,8 % menej ako v júli 2022.

K nárastu prispel prudký skok indexu cien rastlinného oleja, ktorý po siedmich mesiacoch poklesu v rade vzrástol o 12,1 % oproti júnu. Medzinárodné ceny slnečnicového oleja sa zvýšili o viac ako 15 %, najmä v dôsledku obnovenia neistoty okolo exportovateľných dodávok po rozhodnutí Ruskej federácie ukončiť realizáciu Čiernomorskej obilnej iniciatívy. Svetové ceny palmového, sójového a repkového oleja sa zvýšili v dôsledku obáv o perspektívy produkcie v popredných producentských krajinách.

Index cien obilnín sa oproti júnu znížil o 0,5 % v dôsledku 4,8-percentného poklesu medzinárodných kotácií iných druhov obilnín v dôsledku zvýšených sezónnych dodávok kukurice z prebiehajúcej úrody v Argentíne a Brazílii a potenciálne vyššej produkcie v Spojených štátoch amerických, než sa očakávalo. Medzinárodné ceny pšenice však vzrástli o 1,6 %, čo bol ich prvý mesačný nárast za posledných deväť mesiacov, v dôsledku neistoty v súvislosti s vývozom z Ukrajiny, ako aj pretrvávajúceho sucha v Severnej Amerike.

Index cien ryže sa medzimesačne zvýšil o 2,8 % a medziročne o 19,7 % a dosiahol najvyššiu nominálnu úroveň od septembra 2011, v dôsledku indického zákazu vývozu neparenej ryže Indica z 20. júla. Tento tlak na zvyšovanie cien ryže vyvoláva značné obavy o potravinovú bezpečnosť veľkej časti svetovej populácie. FAO dodala, že obmedzenia vývozu môžu mať nepriaznivé dôsledky na produkciu, spotrebu a ceny, ktoré pretrvajú aj po skončení ich uplatňovania, a hrozí, že v mnohých krajinách prehĺbia vysokú domácu infláciu v oblasti potravín.

Cenový index cukru klesol o 3,9 %, vzhľadom na zvýšený zber cukrovej trstiny v Brazílii a dažde vo väčšine pestovateľských oblastí v Indii, ako aj tlmený dopyt z Indonézie a Číny, najväčších svetových dovozcov cukru. Pretrvávajúce obavy z možného vplyvu fenoménu El Niño na úrodu cukrovej trstiny spolu s vyššími medzinárodnými cenami ropy zmiernili tento pokles.

Index cien mliečnych výrobkov v júli klesol o 0,4 % a bol o 20,6 % nižší ako v júli 2022. Svetové ceny syrov sa po nedávnom prudkom poklese mierne zotavili, keďže horúce počasie ovplyvnilo sezónne klesajúce dodávky mlieka v Európe.

Index cien mäsa sa oproti júnu znížil o 0,3 %. Kotácie hovädzieho, ovčieho a hydinového mäsa klesli v dôsledku solídnej ponuky a v niektorých prípadoch nižšieho dopytu zo strany popredných dovozcov. Ceny bravčového mäsa naopak vzrástli, čo bolo odrazom vysokého sezónneho dopytu spolu s pretrvávajúcimi obmedzenými dodávkami zo západnej Európy a Spojených štátov amerických.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

https://www.fao.org/newsroom/detail/fao-food-price-index-rebounds-in-july/en