Európsky parlament podporil opätovné využívanie vyčistenej odpadovej vody v poľnohospodárstve
Voda je príliš vzácna na to, aby sa ňou plytvalo:
- Aj keď 72% zemského povrchu je pokryté vodou, na pitie alebo zavlažovanie je vhodných menej ako 3% tejto vody.
- Nedostatok vody ovplyvňuje najmenej 11% európskej populácie a 17% územia EÚ.
- Do roku 2030 by mohla nedostatkom vody trpieť až polovica európskych povodí.
- Ročne je v EÚ v čističkách odpadových vôd upravených vyše 40 000 miliónov m3 odpadovej vody, ale iba 964 miliónov m3 tejto vyčistenej odpadovej vody sa opätovne využíva.
S cieľom zabrániť nedostatku vody v EÚ Európsky parlament schválil nariadenie o opakovanom použití vody.
Nová legislatíva definuje po prvýkrát na európskej úrovni minimálne požiadavky na recyklovanú vodu (t. j. mestskú odpadovú vodu, ktorá bola vyčistená v čističke odpadových vôd), aby sa mohla bezpečne využívať na poľnohospodárske účely s ohľadom na ochranu ľudí a životného prostredia.
Cieľom nových pravidiel je zabezpečiť, aby sa vyčistené odpadové vody v vo väčšej miere opätovne využívali s cieľom obmedziť ich využívanie z povrchovej vody a podzemných vôd. Pokles hladín podzemných vôd, najmä v dôsledku poľnohospodárskeho zavlažovania, ale aj priemyselného využívania a rozvoja miest, je jednou z hlavných hrozieb pre vodné prostredie v EÚ.
Spravodajkyňa Európskeho parlamentu Simona Bonafè uviedla, že do roku 2025 by sme mohli potenciálne opätovne využiť 6,6 miliardy m3 vody v porovnaní so súčasnými 1,1 miliardami m3 ročne. Vyžadovalo by si to investíciu nižšiu ako 700 miliónov EUR a umožnilo by nám to opätovné použitie viac ako polovice súčasného objemu vody pochádzajúcej z čističiek odpadových vôd v EÚ, teoreticky dostupnej na zavlažovanie, čo by mohlo znížiť priamy odber vody z pozemných a podzemných zdrojov o 5 %.
Preklad z originálu
Zdroj: