Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Rastlinná výroba / Rastlinná výroba všeobecne

Škody spôsobené vranami, čajkami, holubmi už vieme znížiť: aké je riešenie?

14-09-2023
Ing. Zoltán Tamašek | [email protected]
bioTomal, s.r.o.

Z roka na rok rastú škody, ktoré spôsobujú poľnohospodárom voľne žijúce vtáky -  čajky, holuby, vrany. Problém sa prejavuje aj preto, že niektoré sú chránenými druhmi, takže ich plašenie je možné len s príslušnými povoleniami, nehovoriac o ich eliminácii.

Farmárom v mieste sejby tieto vtáky spôsobujú obrovské škody nielen na jeseň ale i na jar, dokonca na jar sú ešte agresívnejšie.

Poľnohospodári majú často pocit, že nemá zmysel nič siať, pretože každý rok po vysiatí vtáci "vyzbierajú" obrovskú plochu pšenice, repky, kukurice a slnečnice. V poriadku, existujú chránené živočíšne druhy, ale pýtam sa sám seba, kto chráni nás, poľnohospodárov? Keď v jednom prípade bolo za jediný večer vyďobanej z dvoch hektárov pôdy 70 percent rastúcej kukurice!

Farmári na celom svete riešia tento problém pomocou umelých vtákov SCARYBIRD. Keď sme z Francúzka doniesli prvého do vinohradu, sami sme sa čudovali, že škorce vynechávajú náš vinohrad z holožerov dozrievajúceho hrozna. Počas cestovania po svete sme si všimli, že tieto umelé vtáky lietali nad prístavmi lodí, okolo síl alebo nad átriovými domami. A rovnako ich bolo vidno lietať nad sejbami vo veľkých lánoch. No na Slovensku ich zatial používa len pár agronómov.

O čo sa jedná a ako to vyzerá

Systém plašenia pozostáva zo šarkana pripevneného na vrchole 6 alebo 9 metrovej teleskopickej tyče (špeciálnej udice). Srdcom tohto systému je dravec podobný vtákom (orol, jastrab), ktorý vždy mení svoj let (rýchlosť, výšku) na vrchole tyče na ktorom je pripevnený. Pri najmenšom vánku vetra (menej ako 2 km/h) náhodne vzlietne a náhodne lieta. Napodobňuje let dravca, ako je kaňa, jastrab, sokol, zastraší škodcov a ochráni vašu úrodu na poliach i ovocných sadoch, v záhrade, vinohrade aj v silážnych jamách.

Prečo sú tieto atrapy vtákov úspešnejšie ako iné?

Na rozdiel od pevných plašičov, lieta SCARYBIRD náhodne, škodcovia si preto na jeho prítomnosť nezvyknú, pretože ho vnímajú ako loviaceho predátora. Výška stĺpika na ktorom je pripevnený, je 6 metrov, čo je minimálna výška pre efektívne plašenie vtákov.

Plašenie vrán nič iné nevyrieši, neboja sa ani strašiakov, sú to veľmi šikovné a inteligentné vtáky. Vrany si zapamätajú miesto sejby a potom, keď sejačka odíde, sa vrátia na pole a vyhľadajú osivo.

Vrany sú zástupcovia skupiny "superinteligentných" zvierat.  V čoraz väčšom počte sa sťahujú do obývaných oblastí, ktoré sú pre ne bezpečné. Akokoľvek by si to niektorí želali, kvôli nám tieto a ani ďalšie vtáky a zvieratá s podobnými požiadavkami na biotopy nespáchajú kolektívnu samovraždu a vyhynú, ale sa skôr prispôsobia.

Prečo vieme oklamať takýchto "inteligentných" tvorov?

SCARYBIRD bol vyvíjaný a zdokonaľovaný mnoho rokov. Každý náhradný diel bol navrhnutý a vybraný pre kvalitu jeho materiálov. Tvar šarkana bol špeciálne navrhnutý tak, aby napodobňoval tvar dravého vtáka počas letu. Farba zobáka a pazúrov ho robia ešte realistickejším. Tyč zo sklenených vlákien vystužená kovom je navrhnutá tak, aby sa ohýbala vo vetre bez toho, aby sa pri silnom vetre zlomila. Jej výška 6 metrov je minimálna výška na efektívne vystrašenie vtákov. Jeho schopnosť otočiť sa o 360° je jedinečnou funkciou. Existuje veľa podobných produktov, ale mnohé nie sú vhodné a ich príliš krehká štruktúra nevydrží sezónu. Kvalita materiálov SCARYBIRD vám umožní dlhodobo efektívne chrániť vaše plodiny. Žiadny plašiaci nástroj nedokáže ochrániť polia na 100 %, ale SCARYBIRD výrazne zníži vaše straty. Pravidelne meňte umiestnenie systému, aby si vtáky naň nezvykli.