Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Rastlinná výroba / Ovocie

Novinky v sortimente rakytníka

21-03-2017
Ing. Marián Komžík | [email protected]
Kohaplant, spol. s r.o. Levice
(zdroj: Sady a vinice, 5-6/2016, str. 20-22)

Trh s ovocnými výpestkami nám každoročne prináša množstvo noviniek. Tie neobchádzajú ani sortiment menej známych ovocných druhov, vďaka čomu sa i tu môžeme tešiť zo stále novších a atraktívnejších odrôd. Aktuálna sezóna prináša so sebou najmä širokú ponuku noviniek v sortimente rakytníka rešetliakovitého.

Zarodený strom

Zarodený strom

Detail vetvičky

Detail vetvičky

Baltik

Ide o takmer beztŕnnu formu odrody Botanika vytvárajúcu pyramidálne koruny. Kry rastú veľmi silne, bez tvarovania dorastajú do 3-4 metrov. Výhony sú svetlo hnedej farby, sú iba minimálne tŕnité. Dozrieva v druhej polovici júla a je veľmi úrodná. Vďaka 6 mm dlhej stopke možno plody pohodlne zberať. Ľahkému zberu napomáha tiež pevná šupka. V správne vystihnutom termíne možno plody z kra dokonca sklepávať na plachtu. Plody sú veľmi veľké, dorastajú do hmotnosti 1,3g. Tvarovo sú oválne, oranžovo-žltej farby. Dužina je šťavnatá, príjemne kyslá, jemne aromatická.

Obr. 2: Baltik

Čujská

Odroda dozrieva v druhej polovici júla. Vytvára nižšie kompaktné kry s takmer beztŕnnymi výhonmi. Skoro vstupujú do plodnosti, tá sa pohybuje od 11 do 23 kg z kra. Plody dorastajú na stredne dlhej stopke, dobre sa zberajú. Dosahujú hmotnosť okolo 1g, sú mierne sladkej chuti a majú univerzálne využitie. Plody obsahujú 6,8% cukrov, 1,5% kyselín, 6,2% tukov, 3,7 mg karoténov a 106 mg vitamínu C.

Obr. 3: Čujská

Elizaveta

Kry rastú stredne intenzívne, vytvárajú vzdušné oválne koruny. Výhony sú rovné, takmer beztŕnne. Zber plodov je v druhej polovici júla, dozrievajú na 5-6 mm dlhej stopke. Oranžové plody sú oválneho tvaru, na vetvičke sú voľne uložené. Sú strednej veľkosti, dosahujú priemernú hmotnosť 0,9g. Vynikajú sladkou chuťou a príjemnou arómou. Priemerné úrody sa pohybujú medzi 12 a 16 kg z kra. Plody obsahujú až do 9% cukrov, okolo 1,5% kyselín, 4-5% tukov a do 100mg vitamínu C.

Obr. 4: Elizaveta

Inja

Kry sú stredného vzrastu. Výhony sú rovné, stredne tŕnité, s voľne rozloženými plodmi dorastajúcimi na 3-5 mm stopkách. Odroda vyniká pomerne veľkými listami žlto-zelenej farby. Plody sú veľké (do 0,96g), valcovitého tvaru, s typickými tmavšími škvrnami na koncom plodov. Dozrievajú od polovice augusta a ľahko sa zberajú. Dužina je jemná, sladkastá, aromatická. Odroda vstupuje do plodnosti už v druhom roku po výsadbe, je veľmi úrodná. Plody obsahujú 4-7% cukrov, okolo 2% kyselín, 4% tukov do 30 mg karoténov, obsah vitamínu C nezriedka presahuje 120 mg.

Obr. 5: Inja

Kapriz

Ruská odroda nižšieho až stredného vzrastu. Výhony sú vzpriamené, málo sa rozkladajú, čo predurčuje túto odrodu aj pre pestovanie v menších záhradách. Sú stredne tŕnité. Zber plodov je ľahký, začína v druhej polovici júla. Plody sú guľato-oválneho tvaru, pevná šupka je oranžovej farby . Plody dorastajú na 3-4 mm dlhej stopke do priemernej hmotnosti 0,7g. Dužina je mierne sladká, s typickou príjemnou arómou. Plody majú univerzálne využitie, vhodné sú dokonca aj na priamy konzum. Obsahujú až 10% cukrov, iba čosi viac ako 1% kyselín, 4,7% tukov, 12 mg karoténov a vyše 80 mg vitamínu C.

Obr. 6: Kapriz

Klaudie

Nová ruská odroda dozrievajúca v druhej polovici júla. Je stredne silno rastúca, výhony sú stredne tŕnité. Plody sú veľmi atraktívne, oranžovo-červenej farby, dosahujú hmotnosť do 0,8g. Slabo držia na stopke, čo veľmi uľahčuje zber. Chuť je sladká, veľmi dobrá.

Obr. 7: Klaudie

Nela

Vytvára stredne silno rastúce kry s takmer beztŕnnymi výhonmi. Zber je v druhej polovici júla, odroda je veľmi úrodná. Plody sú veľké, široko oválne, svietivo oranžovej farby s atraktívnym červeným líčkom. Napriek krátkej stopke sa ľahko zberajú. Dužina je šťavnatá, príjemnej chuti, v plnej zrelosti sladká.

Obr. 8: Nela

Rosinka

Kry rastú stredne intenzívne, vytvárajú oválne riedke koruny. Výhony sú vzpriamené, takmer beztŕnne. Zber plodov je v druhej polovici júla. Plody sú veľké, dosahujú hmotnosť aj viac ako 0,9g. Sú široko oválne, oranžovej farby, dužina je mierne kyslá. Stopka je dlhá 4-6 mm, plody sa ľahko zberajú. Plodnosť odrody je stredná, pohybuje sa na úrovni okolo 10-11 kg z kra. Plody možno konzumovať čerstvé alebo využiť na rôznorodé spracovanie. Obsahujú 6-8% cukrov, do 2% kyselín, 4-7% tukov, 17 mg karoténov a 40-90 mg vitamínu C.

Obr. 9: Rosinka

Sibírsky rumenec

Ide o veľmi skoro dozrievajúcu odrodu. Plody prináša už v prvej polovici júla, čo je najskôr zo všetkých odrôd. Kry sú širšie rozložené, stredne silno rastúce, s takmer beztŕnnymi výhonmi. Plody sú guľovito-oválneho tvaru a atraktívnej žiarivo červenej farby. Majú síce iba 34 mm dlhú stopku, ale pevnú šupku, ktorá uľahčuje zber. Odroda dosahuje úrody 10 kg plodov z kra, stredná hmotnosť plodu je 0,65g. Chuť plodov je jemne sladká, celkovo majú plody univerzálne využitie. Plody obsahujú 4,8% cukrov, 1,8% kyselín, 5,4% tukov, až 22 mg karoténov a 86 mg vitamínu C.

Obr. 10: Sibírsky rumenec

Žemčužina

Patrí medzi cenné odrody, čomu nasvedčuje už jej názov, ktorý v preklade znamená „perla“. Odroda vytvára slabo rastúce kry kompaktného oválneho tvaru. Výhony sú rovné, stredne olistené, takmer beztŕnne. Patrí medzi najskoršie odrody, dozrieva už v prvej polovici júla. Široko oválne plody sú oranžovej farby, sú veľké - dosahujú priemernú hmotnosť dosahujúcu často takmer 1g. Dužina je veľmi sladké, príjemne aromatická. Úrodnosť z kra sa pohybuje na úrovni 11 až 16 kg. Plody obsahujú do 10% cukrov, okolo 1% kyselín, 4-10% tukov, takmer 20 mg karoténov, obsah vitamínu C vie presiahnuť hranicu 150 mg.

Obr. 11: Žemčužina