Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Boj proti nekalým obchodným praktikám: Európska komisia zhromažďuje názory poľnohospodárov a prevádzkovateľov v potravinovom dodávateľskom reťazci

28-02-2024
(zdroj: www.agriculture.ec.europa.eu)

Po predložení možností zjednodušenia s cieľom znížiť zaťaženie poľnohospodárov v EÚ Komisia pracuje aj na opatreniach na zlepšenie postavenia poľnohospodárov v potravinovom reťazci a na zlepšenie presadzovania práva proti nekalým obchodným praktikám.

Pred tým, ako sa výrobok dostane k spotrebiteľovi, sa na potravinovom dodávateľskom reťazci zúčastňuje niekoľko účastníkov trhu (výrobcovia, spracovatelia, maloobchodníci atď.), zvyšujú jeho hodnotu a ovplyvňujú konečnú cenu zaplatenú spotrebiteľom. Zneužívanie vyjednávacej sily medzi rôznymi subjektmi v dodávateľskom reťazci môže niekedy viesť k nekalým obchodným praktikám, ktoré môžu mať škodlivé účinky.

Európska komisia vyzýva poľnohospodárov a všetkých menších dodávateľov v celom potravinovom dodávateľskom reťazci, aby sa podelili o svoje skúsenosti s nekalými obchodnými praktikami. Prieskum je v súčasnosti dostupný online vo všetkých jazykoch EÚ do 15. marca 2024. Počas posledných týždňov poľnohospodári a ich združenia vyjadrili obavy v súvislosti s rozšírením nekalých praktík v potravinovom dodávateľskom reťazci.

Prieskum, spoločne riadený Spoločným výskumným centrom a Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, sa konkrétne zameriava na poľnohospodárov a menších dodávateľov v EÚ pôsobiacich v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci a týka sa rôznych etáp výroby a distribúcie. Respondenti sa môžu podeliť o to, či v poslednej dobe zažili nekalé obchodné praktiky od ekonomicky silnejších kupujúcich.

Európsky parlament a Rada na návrh Komisie prijali v apríli 2019 smernicu o nekalých obchodných praktikách vo vzťahoch medzi podnikmi v poľnohospodárskom a potravinovom dodávateľskom reťazci. Smernica zakazuje niekoľko nekalých obchodných praktík, ku ktorým dochádzalo príliš často: oneskorené platby za potravinové výrobky podliehajúce skaze a potraviny, ktoré nepodliehajú skaze, zrušenie objednávky na poslednú chvíľu; jednostranné alebo retroaktívne zmeny zmlúv; nútenie dodávateľa platiť za odpadové výrobky a odmietanie písomných zmlúv. Takisto umožňuje poľnohospodárom, aby sa bezpečne vyjadrili dôverným spôsobom a aby orgány začali vyšetrovania s cieľom identifikovať a pokutovať nekalé obchodné praktiky.

Členské štáty zodpovedné za presadzovanie týchto pravidiel boli povinné transponovať smernicu do svojho vnútroštátneho právneho rámca do 1. mája 2021 a uplatňovať ju o šesť mesiacov neskôr. S cieľom zhodnotiť výskyt zakázaných nekalých obchodných praktík a posúdiť účinnosť opatrení prijatých na vnútroštátnej úrovni Komisia vykonáva každoročné prieskumy. V súčasnosti otvorený prieskum je tretím od prvého základného prieskumu, ktorý sa uskutočnil pred vykonávaním smernice. Výsledky sa použijú pri hodnotení súčasných pravidiel, ktoré je Komisia povinná vykonať do 1. novembra 2025. Z minuloročného prieskumu napríklad vyplynulo, že viac ako 60 % respondentov prieskumu nevedelo ani o existencii orgánov presadzovania práva. Z toho vyplýva, že je možné urobiť viac, pokiaľ ide o informovanosť o ochrane, ktorá je k dispozícii poľnohospodárom a menším dodávateľom, ako aj o presadzovanie práva pri vypĺňaní sťažností.

S cieľom posilniť postavenie poľnohospodárov v potravinovom dodávateľskom reťazci Komisia v marci predloží členským štátom niekoľko opatrení, ktoré sa môžu týkať otázok, ako je transparentnosť trhu v hodnotovom reťazci, vykonávanie smernice proti nekalým obchodným praktikám a jej presadzovanie, výrobné náklady alebo jednotnejšia kontrola existujúcich pravidiel týkajúcich sa dovážaných poľnohospodárskych výrobkov.

Preklad z originálu

Zdroj:

https://agriculture.ec.europa.eu/news/fighting-against-unfair-trading-practices-european-commission-gathers-views-farmers-and-operators-2024-02-27_en?etransnolive=1