Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Index cien potravín FAO v decembri klesol

11-01-2024
(zdroj: www.fao.org)

Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) referenčné hodnoty svetových cien potravinárskych komodít v decembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom klesli, pričom najvýraznejšie sa znížili medzinárodné kotácie cukru.

Index cien potravín FAO, ktorý sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien celosvetovo obchodovaných potravinových komodít, dosiahol v decembri v priemere 118,5 bodu, čo je o 1,5 % menej ako v novembri a o 10,1 % menej ako v decembri 2022.

Za celý rok 2023 bol index o 13,7 % nižší ako priemerná hodnota za predchádzajúci rok, pričom vyšší bol v tomto období len medzinárodný index cien cukru.

Index cien obilnín FAO sa oproti novembru zvýšil o 1,5 %, keďže ceny pšenice, kukurice, ryže a jačmeňa vzrástli, čo čiastočne odrážalo logistické problémy, ktoré bránili dodávkam z hlavných vyvážajúcich krajín. Za celý rok bol index 15,4 % pod priemerom roku 2022, čo odzrkadľuje dobré zásobovanie svetových trhov, hoci index cien ryže FAO (súčasť indexu cien obilnín FAO) zaznamenal 21 % nárast, najmä v dôsledku obáv z vplyvu El Niňo na produkciu ryže a následných vývozných obmedzení zavedených Indiou.

Index cien rastlinných olejov FAO naopak oproti novembru klesol o 1,4 %, čo bolo odrazom znížených nákupov palmového, sójového, repkového a slnečnicového oleja, pričom na sójový olej malo vplyv najmä spomalenie dopytu v sektore bionafty, ako aj zlepšenie poveternostných podmienok v hlavných pestovateľských oblastiach Brazílie. Za celý rok 2023 bol tento index o 32,7 % nižší ako v roku 2022.

Index cien cukru FAO sa oproti novembru znížil o 16,6 % a dosiahol deväťmesačné minimum, hoci stále bol vyšší o 14. 9 % oproti decembru 2022. K poklesu kotácií cukru prispelo najmä vysoké tempo produkcie v Brazílii spolu so zníženým využívaním cukrovej trstiny na výrobu etanolu v Indii.

Index cien mäsa FAO sa oproti novembru znížil o 1,0 % a dosiahol úroveň o 1,8 % nižšiu ako v decembri 2022, čo ovplyvnil pretrvávajúci slabý dovozný dopyt po bravčovom mäse Ázie. Spomalil sa aj záujem o nákup hovädzieho a hydinového mäsa napriek dostatočným exportným zásobám vo veľkých produkčných regiónoch. Ceny ovčieho mäsa pred sviatkami naopak vzrástli.

Index cien mliečnych výrobkov FAO sa oproti novembru zvýšil o 1,6 %, no stále bol o 16,1 % nižší ako v decembri 2022. Mesačný nárast bol spôsobený vyššími cenovými kotáciami masla a syrov, pod čo sa podpísal silný interný predaj v západnej Európe pred sviatkami. Silný globálny dovozný dopyt zároveň viedol k nárastu medzinárodných cien sušeného plnotučného mlieka.

Preklad z originálu

Zdroj:

https://www.fao.org/newsroom/detail/fao-food-price-index-declines-in-december/en