Hodnota pastvy ako nástroja prevencie lesných požiarov
Pasenie je dôležité pre prevenciu lesných požiarov, zníženie množstva horľavého materiálu, úpravu vegetácie a pomoc pri obnove ekosystémov. Znižuje množstvo horľavých materiálov a podporuje biodiverzitu a vidiecke hospodárstvo. Začlenenie pastvy do riadenia lesných požiarov zvyšuje odolnosť voči nim.
Ako funguje pastva pri prevencii lesných požiarov
Udržateľný chov hospodárskych zvierat má zásadný význam pre udržanie zdravia ekosystémov a zachovanie určitých krajinných oblastí, najmä prostredníctvom pastvy. V niektorých krajinách sa pastva považuje za účinný spôsob znižovania rizík lesných požiarov, pretože pomáha kontrolovať biomasu, ktorá môže byť palivom pre požiare . Výskum ukazuje, že keď sa dobytok pasie, konzumuje trávu a kríky, ktoré by inak slúžili ako palivo pre požiare. Tým sa vytvárajú prerušenia vo vegetácii a oblasti s kratšou a menej hustou vegetáciou, čo môže spomaliť šírenie požiarov.
Okrem toho môže spásanie viesť k zmenám v spoločenstve rastlín a podpore tých, ktoré sú menej náchylné na vznietenie. Napríklad jarná pastva môže obmedziť výskyt inváznych jednoročných tráv a podporiť pôvodné trávy. Táto zmena v typoch vegetácie a celkové zníženie množstva horľavého materiálu môže znížiť intenzitu a rýchlosť lesných požiarov, čím sa spásané oblasti stanú menej náchylné na vznietenie a ľahšie sa zvládajú, ak k požiarom dôjde.
Je však potrebné prispôsobiť pastvu únosnosti ekosystému. Nadmerné spásanie môže viesť k degradácii a strate biodiverzity, čo narúša ekologickú rovnováhu a zdravie krajiny. Preto by sa udržateľné postupy pasenia mali starostlivo riadiť, aby sa zabránilo nadmernému spásaniu a zabezpečilo sa zachovanie prínosov pre prevenciu požiarov a zdravie ekosystému.
Začlenenie pastvy do manažmentu lesných požiarov spolu s ďalšími prírodnými a tradičnými stratégiami, ako je predpísané vypaľovanie, ponúka prirodzený a udržateľný prístup k prevencii lesných požiarov. Okrem toho udržateľná pastva podporuje manažment trávnatých biotopov, ktoré sú hostiteľmi rôznorodej biodiverzity, ktorá je kľúčová pre obnovu ekosystému po požiaroch.
Efektívne riadenie množstva horľavého materiálu
Riadenie množstva „paliva“ je nevyhnutné na prevenciu lesných požiarov. Množstvo paliva sa vzťahuje na množstvo horľavého materiálu (biomasy), ako je suchá tráva, lístie a konáre, v danej oblasti. Účinné riadenie hospodárenia s horľavými materiálmi si vyžaduje komplexné zručnosti a znalosti o rozložení horľavej biomasy, aby sa uľahčilo predpísané vypaľovanie a vypracovali účinné plány manažmentu lesných požiarov. Tieto postupy je potrebné začleniť do dlhodobých stratégií podporovaných programami rozvoja vidieka, aby sa zachovala ich účinnosť a zabránilo sa opätovnému rastu, ktorý by zvýšil riziko vzniku požiarov.
Pasenie ako udržateľné riešenie
Vo viacerých oblastiach Španielska a Portugalska pasú poľnohospodári svoj dobytok v strategicky určených protipožiarnych zónach. Táto pastva znižuje množstvo vegetácie, ktorá by sa mohla potenciálne vznietiť, čím sa znižuje pravdepodobnosť vzniku lesných požiarov počas extrémnych poveternostných podmienok. Cieľom tohto prístupu je "udržiavať" oblasti, ktoré už boli vyčistené od stromového porastu, aby fungovali ako bariéry pre požiare.
Táto metóda nielenže pomáha účinne riadiť množstvo paliva, ale tiež podporuje udržateľné využívanie pôdy a vidiecke hospodárstvo. Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) podporuje pasenie prežúvavcov (napr. hovädzieho dobytka, oviec a kôz), a tým obhospodarovanie biomasy trávnych porastov s cieľom znížiť nebezpečenstvo požiarov vo väčšine stredomorských krajín Únie, kde dynamika klimatických zmien zvyšuje riziko takýchto udalostí.
Začlenenie postupov pasenia do stratégií riadenia požiarov v prírode sa považuje za prirodzenú a udržateľnú metódu prevencie požiarov, pričom systémy pasenia podporujú politické ciele EÚ v oblasti prispôsobovania sa zmene klímy a biodiverzity.
Príkladom je projekt ekologickej horskej farmy Tenuta Paganico v južnom Toskánsku v Taliansku, ktorého cieľom je zlepšiť metódy pasenia dobytka a zároveň riešiť tento problém.
Projekt podporovaný Európskym poľnohospodárskym fondom pre rozvoj vidieka (EPFRV) prispel k obnove a udržiavaniu zanedbaných protipožiarnych pásov, odstraňovaniu odumretého dreva a prerezávaniu rizikových stromov. Výsledky zahŕňali vyčistenie 2,29 ha lesa, obnovu 5,82 ha protipožiarnych pásov a vytvorenie ďalších kŕmnych plôch pre hospodárske zvieratá. Tento dvojitý prístup podporuje zdravie ekosystému a znižuje budúce riziká požiarov.
Ďalšími dobrými príkladmi sú projekt GrazeLIFE a projekt LIFE Montserrat , ktorý sa odohráva v horskej oblasti Montserrat v Katalánsku v Španielsku.
Aké výhody môžu mať členské štáty a regióny
Členské štáty a regióny môžu začleniť pasenie do svojich stratégií prevencie lesných požiarov tým, že ho začlenia do svojich programov hospodárenia s palivami a rozvoja vidieka. Môžu navrhnúť celý rad rôznych intervencií na podporu takýchto postupov a vyčleniť časť rozpočtu SPP na konkrétne pastierske systémy. Podpora pre farmy s prežúvavcami môže byť dostupná prostredníctvom opatrení týkajúcich sa podpory príjmov, ekologických schém, agroenvironmentálnych intervencií a politík rozvoja vidieka.
Tieto politiky môžu zahŕňať nástroje riadenia rizík, prenos znalostí, poradenské služby a iniciatívy spolupráce, ktoré pomáhajú znižovať riziko požiarov v budúcnosti. Okrem toho môžu platby v rámci sústavy Natura 2000 v rámci SPP kompenzovať vlastníkom a užívateľom pôdy vzniknuté náklady a ušlé príjmy v dôsledku ochranných opatrení, čím sa prepoja potrebné ochranné opatrenia so spolufinancovaním EÚ.
Tieto prístupy si vyžadujú spoluprácu medzi obhospodarovateľmi pôdy, farmármi, miestnymi úradmi a tvorcami politík, aby sa zabezpečilo účinné plánovanie a vykonávanie pastevných postupov. Prijatím a podporou takéhoto pasenia ako udržateľného spôsobu obhospodarovania pôdy môžu regióny budovať odolnosť voči požiarom a prispievať k širším environmentálnym a hospodárskym cieľom.
Výťah a preklad z originálu
Zdroj:
https://civil-protection-knowledge-network.europa.eu/stories/value-grazing-wildfire-prevention-tool