Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Rastlinná výroba / Ovocie

Nové trendy a smery šľachtenia broskýň vo svete

18-01-2018
Doc. Ing. Daniela Benediková,PhD.; Ing. Erika Zetochová | [email protected]
NPPC - Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany

Broskyňa obyčajná - Prunus persica L. je veľmi variabilným ovocným druhom, ktorý sa dá použiť nielen na produkciu plodov, ale i na dekoratívne účely. Vyznačuje sa variabilitou v tvare plodu. Poznáme guľaté, oválne, ploché až ploché tzv. sendvičové plody. Povrch plodu býva rôzne intenzívne ochlpený, alebo celkom lysý u nektáriniek. Kvet môže byť veľký ružovitého typu, alebo malý, nenápadný zvončekovitého typu a jeho farba môže byť od biele cez rôzne intenzívne ružovú až po tmavo červenú. Farba dužiny plodu tiež varíruje od bielej a zelenej cez žltú, pomarančovú až po tmavo červenú. Dužina môže byť neoddeliteľná, čiastočne oddeliteľná až úplne oddeliteľná. Toto všetko môžeme nájsť pri ovocnom druhu akým je broskyňa.

V pestovateľských podmienkach SR bývajú broskyne často ohrozované viacerými patogénmi. Medzi najznámejšie hubové choroby patrí kučeravosť listov broskýň, ktorú spôsobuje  Taphrina deformans a múčnatka broskýň Sphaerotheca pannosa.

Proti kučeravosti sa odporúča aplikovať prvý postrek v čase nalievania púčikov meďnatými prípravkami. Teplota pri aplikácii prípravku by sa mala pohybovať nad 7°C. V prípade chladného počasia po vypučaní púčikov, odporúča sa chemický postrek organickými fungicídmi a môžeme pridať ešte prípravok proti prezimujúcim škodcom.

Súčasné trendy v marketingu podporujú rozvojov nových typov produktov pre trh v danom regióne. Spotreba broskýň záleží na ich marketingu, konzistencii a kvalite plodov a tiež na nákladoch na pracovné sily pri ich výrobe. Tlaky trhu obnovili záujem na predĺženie obdobia zberu, vedú i k zdravšej produkcii a k zníženiu chemických vstupov a zabezpečujú stabilnú kvalitu plodov. To sú problémy, na ktoré musia zamerať viac úsilia šľachtitelia broskýň a pridať ich k súčasným cieľom akými je tvorba odrôd s vyššou kvalitou plodov a s udržaním ich vlastností po zbere plodov. Nie menej zaujímavým cieľom šľachtenia je i tvorba odrôd s korunami dobre tvarovateľnými pre požadovaný pestovateľský tvar a dobre adaptovanými na ponúkaný sortiment podpníkov. Hoci šľachtiteľský program predstavuje veľa práce najmä v teréne, využívanie nových šľachtiteľských technológií tak ako pri šľachtení iných ovocných druhov umožňuje skrátenie tohto procesu niekedy i na polovicu.

Slovenské šľachtenie broskýň i napriek dosiahnutým veľmi dobrým výsledkom je už dnes len historickou spomienkou. Toto šľachtenie bolo v minulosti pomerne  úspešné a ponúkalo pestovateľom zaujímavé odrody dobre prispôsobené na pestovateľské podmienky Slovenska, ktoré je už severnou hranicou pre úspešné pestovanie broskýň.

O vznik slovenských odrôd broskýň sa v prvom rade zaslúžil šľachtiteľ Gustáv Čejka. Pôsobil v Botanickej záhrade UK v Bratislave a neskôr na Školskom majetku SZŠ v Malinove. Na týchto pracoviskách vytvoril veľa hybridného materiálu z ktorého vznikli dnes medzi pestovateľmi známe odrody ako je Luna, Fenix, Albatros, Flamingo a Radosť. Pripomenutie si zaslúžia najmä posledné dve, ktoré sa ešte množia v niektorých slovenských ovocinárskych škôlkach a majú o ne pestovatelia záujem. Šľachtiteľské aktivity sa však ukončili už okolo roku 1995.Slovenskí ovocinári sú tak odkázaní len na pestovanie zahraničných odrôd broskýň a nektáriniek.

´FLAMINGO´slovenská neskoro dozrievajúca odroda broskyne vhodná aj do vyšších polôh, má skorú, pravidelnú a bohatú rodivosť. Plody sú guľaté, základná farba šupky je žltá, na slnečnej strane je prekrytá tmavo červeným líčkom. Dužina je žltá, stredne tuhá, rozplývavá, šťavnatá, sladkej chuti, dobre oddeliteľná od kôstky. Plody dozrievajú v polovici augusta. Odroda je vhodná i do veľkých sadov, plody sú vhodné na priamy konzum i na spracovanie.

Obr. 1: ´FLAMINGO´

Obr. 1: ´FLAMINGO´

´RADOSŤ´ slovenská neskoro dozrievajúca broskyňa, s kvalitnými plodmi a vysokou úrodnosťou. Vznikla ako kríženec odrôd ´Redhaven´ a ´Cresthaven´. Intenzita rastu koruny je  stredná, plody dozrievajúce v auguste asi 10 dní po odrode ´REDHAVEN´. Dužina dobre oddeľuje od kôstky, je žltá, tuhšia, šťavnatá aromatická. Plody sú vhodné na priamy konzum i na spracovanie.

Obr. 2: ´RADOSŤ´

Obr. 2: ´RADOSŤ´

História svetového šľachtenia broskýň:

Pri mapovaní histórie šľachtenia broskýň vo svete sa musíme tiež pozrieť veľmi dozadu. Prvá veľmi známa séria odrôd broskýň ´Haven´ pochádzala z USA z Michigan State Univerzity. V období rokov 1924 až 1953 boli uvedené na trh žlto dužinaté odrody ako ´Halehaven´, ´Kalhaven´, ´Redhaven´, ´Fairhaven´, ´Sunhaven´, ´Richhaven´, ´Glohaven´ a mnohé iné, ktoré našli veľmi dobré uplatnenie u pestovateľov. Odroda ´Redhaven´ vznikla v roku 1940 a od roku 1950 sa stala najviac pestovanou odrodou na svete a v USA nahradila dovtedy pestovanú neskorú odrodu ´Elberta´.

´REDHAVEN´ je to klasická žlto dužinatá odroda broskyne s veľkými plodmi.  Žltá šupka je prekrytá  karmínovo červeným líčkom, plody sú stredne veľké až veľké. Dužina je žltá, pri kôstke jemne načervenalá, veľmi chutná, dobre oddeliteľná od kôstky. U nás dozrieva 5. až 10. augusta, rodivosť je vysoká a pravidelná. Je našou najčastejšie pestovanou odrodou a pestuje sa u nás od roku 1963, kedy bola zaregistrovaná v Listine registrovaných odrôd. Dnes jej plochy sadov na Slovensku dosahujú okolo 25 % z celkovej výmery pestovania broskýň.

Obr. 3: ´REDHAVEN´

Obr. 3: ´REDHAVEN´

´EARLY REDHAVEN´ odroda bola vybraná z produkčných výsadieb ako o 2 týždne skoršia mutácia. Plody sú stredne veľké s hmotnosťou okolo 130 g,  majú mierne chĺpkatú šupku, zo slnečnej strany prekrytú červeným líčkom. Dužina je chuťovo podobná ako u ´Redhaven´. Rodivosť je vysoká, dobre odoláva mrazom. Vzrast je stredne silný.

Obr. 4: ´EARLY REDHAVEN´

Obr. 4: ´EARLY REDHAVEN´

Okrem šľachtenia na Univerzite v Michigane je významné centrum šľachtenia broskýň  aj v Modesto v Kalifornii vo firme Zaiger Genetics. Tu z vyšľachtených odrôd vytvárali určité série. Bola to napríklad séria odrôd ´Royal´: ´Royal Majestic´,´Royal Time´, ´Royal Summer´, ´Royal Lee´,´Royal Pride´, ´Royal Jim´ a ďalšie ako ´Rosalia´,´Summer Sweet´,´Brittney Lane´ a iné.

´RICH LADY´®  vytvorila ju šľachtiteľská firma Zaiger Genetics Kalifornia USA, v Európe licenciu vlastní Mondial Fruit Selection Francúzsko.  Rast stromu je stredný, má tendenciu vytvárať pomerne úzke a vzpriamené koruny. Rodivosť je vysoká, kvitnutie pomerne skoré, kvet je samoopelivý. Plod je veľký, guľatý až mierne oválny s plochou špičkou, na povrchu takmer na 100 % pokrytý atraktívnou tmavo červenou farbou. Pevná dužina s jemnou textúrou je žltá, čiastočne oddeliteľné od kôstky. Dozrieva skoršie, v tretej dekády júna. Vzhľadom na habitus koruny vyžaduje letný rez koruny.

Obr. 5: ´RICH LADY´

Obr. 5: ´RICH LADY´

´Ruby Rich´ šľachtiteľská firma Zaiger Genetics Kalifornia USA.  Kvitnutie je stredne neskoré, kvety sú odolné mrazom. Odroda vhodné pre podmienky Stredozemného mora. Plod je veľký až veľmi veľký s hmotnosťou až 200 g, guľatý v čnelkovej časti mierne sploštený, na celom povrchu je pokrytý tmavo červenou farbou. Dužina je tmavo pomarančová, oddeliteľná od kôstky.

Obr. 6: ´Ruby Rich´

Obr. 6: ´Ruby Rich´

´SUMMER RICH´ - šľachtiteľská firma Zaiger Genetics Kalifornia USA. Plod je guľatý, jemne sploštený v čnelkovej časti, šupka je tmavo červená. Dužina je žltá, dobre oddeliteľná od kôstky, chuť je vyvážená, sladko kyslá s jemnou horkosťou.

Obr. 7: ´SUMMER RICH´

Obr. 7: ´SUMMER RICH´

´SUMMER LADY´ -  broskyňa s tmavo červenými  až oranžovo červenými plodmi s pevnou dužinou dobre oddeliteľnou od kôstky, šťavnatou s jemnou textúrou dobrej chuti. Zrenie plodov je v auguste.

Obr. 8: ´SUMMER LADY´

Obr. 8: ´SUMMER LADY´

´ROYAL GLORY® ´Zaifisan* - šľachtenie Zaiger Genetics z USA, v Európe licenciu vlastní Mondial Fruit Selection Francúzsko. Dozrieva 5 dní pred odrodou ´Redhaven´ a má veľké predpoklady túto odrodu nahradiť. Plody sú veľmi veľké, intenzívne tmavo červenej farby s oranžovou pevnou dužinou, veľmi dobre sa oddeľujúcou od kôstky. Chuť je veľmi sladká, vyvážená, vynikajúca. Pevnosť plodov predurčuje odrodu na krátkodobé skladovanie a transport. Vhodná do teplých a stredných oblastí. Nenasádza tak husto kvety ako ´Redhaven´, preto nie je potrebná prebierka plodov. Odroda je odolná na kučeravosť listov.

Obr. 9: ´ROYAL GLORY ® ´Zaifisan*

Obr. 9: ´ROYAL GLORY ® ´Zaifisan*

´ROYAL MAJESTIC´® Zaimajal* šľachtenie Zaiger Genetics USA, právne chránená odroda, v Európe licenciu vlastní IPS Francúzsko. Vzrast koruny je silnejší, kvitnutie stredné, kvety sú samoopelivé. Plod je veľmi veľký dosahuje až 200 g,  pekného atraktívneho vzhľadu, celý pokrytý červenou farbou, guľatý. Chuť je veľmi dobrá vyvážená, dužina žltá, veľmi dobrej chuti, dozrieva 5 dní pred odrodou ´Redhaven´. Rodivosť je vysoká.

Obr. 10: ´ROYAL MAJESTIC´® Zaimajal*

Obr. 10: ´ROYAL MAJESTIC´® Zaimajal*

´ROYAL JIM´® Zaigadi* šľachtenie Zaiger Genetics USA, v Európe licenciu vlastní IPS Francúzsko. Veľmi neskoro dozrievajúca odroda v polovici septembra. Vzrast stromu je stredný, koruna dosahuje štandardných veľkostí. Rodivosť je vysoká a stabilná. Plod je veľký, pravidelného guľovitého tvaru, intenzívne žltá šupka je na takmer 100% prekrytá karmínovo červenou farbou. Dužina má vyrovnanú, sladko kyselkavú chuť, je jemne vláknitá, neoddeliteľná od kôstky. Rodivosť je vysoká.

Obr. 11: ´ROYAL JIM´® Zaigadi*

Obr. 11: ´ROYAL JIM´® Zaigadi*

´Rojo de Albesa´ španielska neskoro dozrievajúca odroda. Plody sú  strednej veľkosti so žltou šupkou a výrazným červeným líčkom na viac ako polovici povrchu plodu. Plod je pevný, dužina je žltá aromatická, hrubšej textúry, dozrieva v septembri.

Obr. 12: ´Rojo de Albesa´

Obr. 12: ´Rojo de Albesa´

Európske šľachtenie je sústredené najmä do Francúzska, Španielska a Talianska. V Taliansku šľachtia broskyne na viacerých výskumných pracoviskách a univerzitách a to v Caserte, Boloni a v Ríme na Výskumnom ústave ovocinárskom (ISF Rím) a jeho pracoviskách. V nedávnej minulosti bolo Taliansko vedúcou európskou krajinou v produkcii broskýň, kedy produkovalo 40 % z celej európskej produkcii, dnes ho však už v celosvetovom meradle predbehla Čína. Tomu odpovedalo i príslušné šľachtenie, ktoré obohatilo európsky, ale i svetový sortiment o mnohé odrody broskýň i nektáriniek.

Zaujímavým výsledkom talianskeho šľachtenie z Výskumného ovocinárskeho ústavu CRA – ISF Caserta je odroda ´SAGITTARIA´* - licenciu vlastní CRA-ISF Rím. Je to skoro dozrievajúca broskyňa stredného vzrastu. Rodivosť stromov je vysoká. Plod je  guľatý symetrický, žltá šupka je na 90% pokrytá rubínovo červenou farbou. Chuť žltej dužiny je veľmi dobrá. Dužina je však neoddeliteľná od kôstky, v okolí kôstky je červené sfarbenie. Zaujímavá atraktívna skoro dozrievajúca broskyňa.

Obr. 13: ´SAGITTARIA´*

Obr. 13: ´SAGITTARIA´*

´BOLERO´ ® - odroda vznikla na Univerzite v Bologni, licenciu vlastní CRPV. Vznikla z kombinácie odrôd ´Cresthaven´x ´Flamecrest´. Rast stromu je stredným rodivosť je veľmi dobrá. Plod je guľatého tvaru, veľký až veľmi veľký. Plod je na 60 až 80% povrchu prekrytý červeným líčkom. Dužina je žltá veľmi dobrej chuti, oddeliteľná od kôstky, dozrieva koncom augusta. Zaujímavá veľkoplodá neskorá odroda.

Obr. 14: ´BOLERO´ ®

Obr. 14: ´BOLERO´ ®

Vo Francúzsku pôsobí i viacero súkromných šľachtiteľov, ktorí však spolupracujú s výskumnými pracoviskami INRA a produkujú tak vynikajúce odrody broskýň a nektáriniek. Jedným z nich je i súkromný šľachtiteľ  R. Monteux - Caille, ktorý od roku 1980 vytvoril viacero zaujímavých broskýň pre podmienky Francúzska a v súčasnosti ich množí viacero škôlkarov. Významná je i jeho spolupráca s výskumnou stanicou INRA Avignon. Hlavným cieľom jeho šľachtiteľského programu je dosiahnuť rezistenciu k múčnatke, kučeravosti broskýň a šarke sliviek. Chce inovovať stavbu korún stromov a venuje sa i vzniku odrôd s plochými plodmi, červenej dužine či previsnutým korunám stromov.

´BENEDICTE´ – francúzska odroda, pôvodcom je ďalší francúzsky šľachtiteľ Meynaud Freres. Vysoko atraktívna broskyňa so silnejším vzrastom stromu. Plod je veľký, guľatý s hmotnosťou 150 až 200 g. Šupka pevná,  slabo osrienená tmavo červenej farby až  na 70% až 90% povrchu plodu s atraktívnym mramorovaním. Dužina je bielo-krémovej  až zelenkastej farby, šťavnatá, dobre oddeliteľná od kôstky. Chuť vyrovnaná aromatická, textúra jemná. Dozrieva koncom augusta. Rodivosť je vysoká, odroda je odolná voči chorobám a mrazu. Vhodná na priamy konzum aj na spracovanie.

Obr. 15: ´BENEDICTE´

Obr. 15: ´BENEDICTE´

´SYMPHONIE´® - veľkoplodá francúzska odroda od f. Castang- Mailard. Strom rastie stredne silne, vytvára rozložité koruny. Plody sú veľké až veľmi veľké s hmotnosťou 170g až 200 g. Žiarivá červená farba pokrýva 70% až 80% povrchu plodu, tvar je guľovitý, pravidelný. Dužina je pomarančová, aromatická dobre oddeliteľná od kôstky, pevná. Dozrievanie je 20 dní po odrode ´Redhaven´. Odroda je vhodná pre veľké výsadby, plody sú vhodné na priamy konzum i na spracovanie. Vyznačuje sa mrazuodolnosťou v kvete i dreve, je preto vhodná aj do okrajových oblastí pestovania broskýň.

Obr. 16: ´SYMPHONIE´®

Obr. 16: ´SYMPHONIE´®

Zaujímavou skupinou sú odrody broskýň i nektáriniek s bielou dužinou. V minulosti boli i u nás bielo dužinaté broskyne obľúbené najmä pre vysokú arómu dužiny. Vyznačovali sa ale jemnou šupkou a pomerne mäkkou dužinou, čím boli menej vhodné na transport plodov a krátkodobé uchovanie.

´PRISCILLA´ je bielo dužinatá odroda veľmi bohato kvitnúca. Kvety sú dobre odolné voči mrazu. Plody sú veľmi atraktívne zafarbené. Má mimoriadny vysoký obsah cukru v dužine, je šťavnatá s intenzívnou korenistou arómou. Zreje 8 dni po odrode ´Redhaven´. Od kôstky sa oddeľuje len čiastočne. Strom rastie stredne silno, dobre sa rozvetvuje a je odolný voči chorobám.

Obr. 17: ´PRISCILLA´

Obr. 17: ´PRISCILLA´

´MARIA BIANCA´ pochádza zo šľachtenia Univerzity vo Florencii v Taliansku. Vzrast stromu je bujnejší, rodivosť je vysoká. Plody sú veľké, guľovité, prekryté červeným líčkom. Dužina je biela, chuť dobrá. Dozrieva 8 dní po odrode ´Redhaven´, je vhodná do všetkých pestovateľských polôh.

Obr. 18: ´MARIA BIANCA´

Obr. 18: ´MARIA BIANCA´

´MAURA ® Zaifisa* - šľachtenie Zaiger Genetics z USA, v Európe licenciu vlastní IPS Francúzsko. Strom rastie silnejšie, rodivosť je vysoká a stabilná. Plody dozrievajú 5 dní po odrode ´Redhaven´, sú pravidelného guľatého tvaru. Šupka je biela na takmer 100 % prekrytá atraktívnou červenou farbou. Dužina je biela, vyrovnanej chuti, oddeliteľná od kôstky, aromatická, pevnej konzistencie.

Obr. 19: ´MAURA ® Zaifisa*

Obr. 19: ´MAURA ® Zaifisa*

´FRANCY´* je ďalšou zaujímavou bielo dužinatou broskyňou zo šľachtiteľskej firmy Zaiger Genetics z USA. Rast koruny je intenzívnejší, rodivosť je pravidelná a vysoká. Plody dozrievajú asi 12 dní po odrode ´Redhaven´, sú pravidelného guľatého tvaru, veľké,  na celom povrchu sú pokryté červenou farbou. Dužina je biela, kyslejšej chuti, čiastočne oddeliteľná od kôstky, pevná. Zaujímavá odroda svojou rodivosťou a chuťovými kvalitami plodov.

Obr. 20: ´FRANCY´*

Obr. 20: ´FRANCY´*

´FRUTERIA´ novšia odroda, zastupuje ju f. ARTEVOS Nemecko. Vzrast koruny je stredne silný, kvitnutie kvetov je pomerne neskoré, kvety sú samoopelivé. Plod j veľký až veľmi veľký s hmotnosťou až do 220 g. Šupka plodu je prekrytá atraktívnou červenou farbou. Dužina je biela, šťavnatá, aromatická, dobre oddeliteľná o kôstky. Dozrieva koncom júla až začiatkom augusta. Rodivosť je vysoká, stabilná aj v horších rokoch a podmienkach. Odroda je vhodná pre biologické pestovanie bez chemických postrekov pre jej dobrú odolnosť voči kučeravosti broskýň(Taphrina deformans).

Obr. 21: ´FRUTERIA´

Obr. 21: ´FRUTERIA´

´RARITAN ROSE´- bielo dužinatá broskyňa dozrieva koncom júla, plod je guľovitý až mierne vajcovitý. Tmavo ružovo-červené líčko pokrýva asi 20-50% povrchu plodu. Dužina je mäkká veľmi aromatická, sladko – kyslej chuti. Strom rastie stredne silne, rodivosť je dobrá. Odroda sa odporúča najmä pre domáce  výsadby.

Obr. 22: ´RARITAN ROSE´

Obr. 22: ´RARITAN ROSE´

Nektárinky podobne ako klasické broskyne môžu mať dužinu rôznej farby od zeleno bielej cez žltú až po načervenalú.

´CRIMSOM GOLD´ veľmi skorá nektárinka s tmavočervenou šupkou a žltou dužinou čiastočne oddeliteľnou od kôstky. Dozrieva  koncom júla. Vhodná do teplejších polôh, rodivosť je pravidelná a bohatá.

Obr. 23: ´CRIMSOM GOLD´

Obr. 23: ´CRIMSOM GOLD´

´AVALON ™´ nektárinka z USA. Strom rastie silnejšie, plody dozrievajú asi 10 dní pred odrodou ´Redhaven´ (koniec júla). Farba šupky je atraktívna tmavo červená, lesklá. Odroda sa vyznačuje veľmi dobrou kombináciou  farby plodu, dobrej chuti dužiny a vysokej rodivosti. Plod je pevný, sladko kyslá a vyvážená chuť žltej dužiny ju predurčuje na priamy konzum. Dužina je neoddeliteľná od kôstky.

Obr. 24: ´AVALON ™´

Obr. 24: ´AVALON ™´

´EARLY BOMBA´® Zaitrobo* šľachtenie f. Zaiger Genetics z USA, v Európe licenciu vlastní IPS Francúzsko. Strom má stredne silný vzrast, rodivosť je vysoká a stála v porovnaní s ostatnými skoro dozrievajúcimi odrodami. Plod je guľatý, jasne žltá šupka je na 90% prekrytá červeným líčkom. Dužina je žltá, mierne kyselkavá, oddeliteľná od kôstky. Odroda je vhodná do oblastí s miernymi zimami.

Obr. 25: ´EARLY BOMBA´® Zaitrobo*

Obr. 25: ´EARLY BOMBA´® Zaitrobo*

´ORION´* pochádza z talianskeho šľachtenia CRA-ISF Rím od kolektívu šľachtiteľov prof. C. Fideghelliho. Strom má stredne silný rast, vytvára štandardné koruny, rodivosť je vysoká a stála. Plody sú guľovité, žltá šupka je na 80% povrchu pokrytá jasne červenou farbou. Dužina žltá oddeliteľná od kôstky, vyrovnanej sladko kyslej chuti, veľmi pevná. Dozrieva neskoro, koncom augusta. Vzhľadom na odolnosť k mrazu sa odporúča do všetkých pestovateľských polôh.

Obr. 26: ´ORION´*

Obr. 26: ´ORION´*

´ROYAL QUEEN Zaisirly* je to bielo dužinatá nektárinka pochádzajúca zo šľachtiteľskej firmy Zaiger Kalifornia USA, v Európe licenciu vlastní IPS Francúzsko.

Obr. 27: ´ROYAL QUEEN Zaisirly*

Obr. 27: ´ROYAL QUEEN Zaisirly*

Diskovité – sendvičové alebo tzv. flat - ploché odrody broskýň šľachtí tiež viacero šľachtiteľských firiem. Výskumný ústav ovocinársky v Ríme (ISF Rome) vyšľachtil sériu plochých odrôd broskýň pod názvom ´UFO´ a číslami 1 až 9. Európske ale i naše domáce škôlkarské firmy ponúkajú celý rad ďalších plochých odrôd  broskýň a nektáriniek žlto a bielo dužinatých.

´BELMONDO´ staršia odroda, jedna z prvých plochých odrôd s bielou pevnou a veľmi sladkou dužinou. Plod je plochý, šupka biela silnejšie ochlpená, prekrytá čiastočne načervenalým líčkom. Plody majú veľmi krátku stopku takže sa horšie oberajú a často sa poškodzujú pri zbere. Odroda je citlivá na kučeravosť broskýň. Vyžaduje intenzívnu ochranu na jeseň po opadnutí listov a tiež na jar pri nalievaní púčikov.

Obr. 28: ´BELMONDO´

Obr. 28: ´BELMONDO´

´SANDWICH WEISS ®´ neskorá broskyňa s plochým tvarom plodu, s bielou sladkou dužinou. Plody dozrievajú koncom júla, chuť dužiny aromatická. Vyznačuje sa odolnosťou k mrazom a čiastočne i ku kučeravosti.

Obr. 29: ´SANDWICH WEISS ®´

Obr. 29: ´SANDWICH WEISS ®´

´Mesembrine*´ – plochá nektárinka pochádza z INRA Francúzsko, licenciu vlastní CEP Inovation. Kvety sú samoopelivé, šupka je tmavočervená, tvar plodu je  plochý. Dužina je žltá, veľmi dobrej chuti, oddeliteľná od kôstky. Kôstka je malá guľatá. Plod má veľmi atraktívny vzhľad dozrieva v auguste.

Obr. 30: ´Mesembrine*´

Obr. 30: ´Mesembrine*´

´JALOUSIA´ plochá broskyňa pochádzajúca z Francúzska. Chuť dužiny je sladká, aromatická a veľmi šťavnatá. Obľubuje slnko a teplejšie podmienky na pestovanie, vyžaduje preto  chránené, južne orientované stanovištia.

Obr. 31: ´JALOUSIA´

Obr. 31: ´JALOUSIA´