Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Spoločná poľnohospodárska politika 2023-2027 / Informácie a správy

SPP 2023 – 27 – online prehľad

11-04-2023
(zdroj: www.agriculture.ec.europa.eu)

Európska komisia v súlade so svojimi požiadavkami na transparentnosť a monitorovanie spustila online prehľad obsahujúci ciele stanovené na národnej úrovni každým členským štátom vo svojom schválenom strategickom pláne SPP, ako aj ciele na úrovni EÚ. Preskúmaním interaktívneho prehľadu sa používatelia môžu dozvedieť napríklad o plánovanom počte mladých poľnohospodárov podporovaných SPP v každej krajine EÚ v rokoch 2023 – 2027, o podiele poľnohospodárskej plochy podporovanej SPP na ekologické poľnohospodárstvo alebo o počte poľnohospodárskych podnikov využívajúcich podporu technológií digitálneho poľnohospodárstva. Vyhľadávať je možné podľa krajiny alebo podľa cieľa. 

Krajiny EÚ začali od 1. januára 2023 vykonávať svoje strategické plány SPP s cieľom poskytovať poľnohospodárom podporu príjmov a podporovať ich pri prechode na udržateľnú výrobu.  V každom pláne sa spája široká škála cielených intervencií zameraných na riešenie osobitných potrieb dotknutej krajiny EÚ. Tieto intervencie prinášajú hmatateľné výsledky v súvislosti s cieľmi na úrovni EÚ a zároveň prispievajú k ambíciám Európskej zelenej dohody.

Právne predpisy SPP obsahujú 44 „ukazovateľov výsledkov“, ktoré súvisia so špecifickými cieľmi. Napríklad s cieľom posúdiť, či bol plán SPP úspešný pri získavaní a udržaní mladých poľnohospodárov, stanovený cieľ bude počet mladých poľnohospodárov, ktorí využívajú podporu na začatie činnosti z SPP v rokoch 2023 – 2027.

Monitorovanie cieľa porovnávaním dosiahnutej hodnoty každý rok umožňuje posúdiť pokrok pri dosahovaní konečného cieľa. V nadväznosti na ročný pokrok vo vykonávaní SPP sa ukáže, či je SPP na dobrej ceste. To sa uskutoční verejne a transparentným spôsobom vďaka online panelu.

Do každého strategického plánu SPP nie je potrebné zahrnúť všetkých 44 cieľových hodnôt. Plánovanie cieľov závisí od potrieb a plánovaných opatrení, o ktorých sa rozhodlo na národnej úrovni. Pokrytie alebo využívanie opatrení financovaných alebo spolufinancovaných z SPP sa zvyčajne vyjadruje v plochách (podiel poľnohospodárskej pôdy) alebo prijímateľoch (t. j. podiel poľnohospodárskych podnikov).

Vzhľadom na svoje osobitné potreby si krajiny EÚ môžu zvoliť rôzne prístupy: širšie pokrytie postupov postupného zlepšovania, ktoré by viedlo k vyšším cieľovým hodnotám, alebo zacielenie hotspotov prostredníctvom cielenejších a ambicióznejších postupov, ktoré by však ovplyvnili nižší počet poľnohospodárskych podnikov alebo častí pôdy. Efektívnosť a účinnosť týchto rozhodnutí treba vnímať v kontexte rôznych východiskových bodov, konkrétnych problémov každej krajiny, ich poľnohospodárskej štruktúry, environmentálnych výziev, ale aj regulačných a povinných požiadaviek. Krajiny môžu zmeniť svoj plán aj počas programového obdobia. Online prehľad sa zodpovedajúcim spôsobom aktualizuje.

Prehľad umožňuje pozrieť sa na niekoľko príkladov toho, čo SPP 2023 – 2027 prinesie.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

https://agriculture.ec.europa.eu/news/cap-2023-27-track-check-it-online-2023-04-05_en