Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Spoločná poľnohospodárska politika 2023-2027 / Informácie a správy

Verejná konzultácia k návrhu usmernení k dohodám o udržateľnosti v poľnohospodárstve

12-01-2023
(zdroj: www.ec.europa.eu)

Európska komisia otvorila verejnú konzultáciu, v ktorej všetky zainteresované strany môžu pripomienkovať návrh usmernení, ako koncipovať udržateľné dohody v oblasti poľnohospodárstva („usmernenia“) pomocou novej výnimky z pravidiel hospodárskej súťaže EÚ zavedenej v rámci nedávnej reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky („SPP“).

Konkrétne sa v návrhu usmernení:

  • vymedzuje, na aké dohody sa zákaz nevzťahuje. Zákaz sa nevzťahuje len na dohody, ktoré uzavreli výrobcovia v poľnohospodárstve buď medzi sebou alebo s inými aktérmi pôsobiacimi v agropotravinovom reťazci, ako sú spoločnosti dodávajúce vstupy pre výrobu, distribúciu, dopravu a balenie výrobkov. V prípade dohôd uzavretých len medzi prevádzkovateľmi v agropotravinovom dodávateľskom reťazci bez účasti výrobcov zákaz bez výnimky platí, a to aj vtedy, keď sa dohoda týka poľnohospodárskeho výrobku.
  • vymedzujú prípustné ciele udržateľnosti. Ciele sú stanovené v článku 210a nariadenia o SOT a možno ich rozdeliť do troch kategórií:

i) ochrana životného prostredia,

ii) zníženie používania pesticídov a zníženie miery antimikrobiálnej rezistencie a

iii) zdravie a dobré životné podmienky zvierat.

  • stanovujú požiadavky na normy udržateľnosti. Aby sa dali uplatniť výnimky zo zákazu, musia sa strany dohodnúť na prijatí normy udržateľnosti, ktorá je prísnejšia než sú povinné predpisy podľa práva EÚ alebo vnútroštátneho práva. Hoci sa v usmerneniach nestanovuje minimálna úroveň zlepšenia, ktoré strany musia dosiahnuť v porovnaní s povinnými normami, objasňujú, že pri posudzovaní nevyhnutnosti tohto zlepšenia bude potrebné zohľadniť úroveň obmedzení. Takisto sa v nich objasňuje, že ak neexistuje žiadna povinná norma, pre dohodu, ktorou sa jedna zavedie, výnimka môže platiť, ak sa danou dohodou sleduje jeden z cieľov udržateľnosti stanovený v článku 210a.  
  • stanovujú test na určenie nevyhnutnosti obmedzení hospodárskej súťaže. Strany dohody o udržateľnosti musia posúdiť, či obmedzenia hospodárskej súťaže vyplývajúce z dohody sú nevyhnutné na dosiahnutie normy udržateľnosti. Toto posúdenie pozostáva zo štyroch prvkov:

i) určiť prekážky, ktoré by stranám zabránili dosiahnuť normu udržateľnosti samým a vysvetliť, prečo je spolupráca nutná;

ii) určiť primeraný typ dohody (napr. dohoda o cene alebo množstve);

iii) určiť nevyhnutné obmedzenia hospodárskej súťaže (napr. dohodou o cene sa môže stanoviť buď celková cena, minimálna cena alebo cenová prémia) a

iv) určiť vhodnú úroveň (napr. suma ceny) a trvanie obmedzení. Strany pomocou tohto testu vyberú možnosť, ktorá hospodársku súťaž obmedzí najmenej.

  • vymedzujú rozsah následnej intervencie. V usmerneniach sa objasňuje, že Komisia a vnútroštátne orgány na ochranu hospodárskej súťaže majú právo zastaviť dohodu o udržateľnosti alebo požadovať jej zmeny, ak je to potrebné, aby sa zaručila hospodárska súťaž alebo ak sa vychádza z predpokladu, že ciele stanovené v spoločnej poľnohospodárskej politike stanovené v článku 39 ZFEÚ sú ohrozené.

Komisia doručené pripomienky zainteresovaných strán k návrhu usmernení dôsledne zanalyzuje a zavedie doň prípadné potrebné zmeny. Cieľom je mať usmernenia k dispozícii 8. decembra 2023.

Okrem toho Komisia plánuje zorganizovať v júni 2023 workshop s účastníkmi tejto verejnej konzultácie, ktorý bude príležitosťou prediskutovať návrh textu a zamerať sa na prípadné nedoriešené otázky.  

Výťah z originálu

Zdroj:

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/sk/ip_23_102