Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Spoločná poľnohospodárska politika 2023-2027 / Informácie a správy

Nové správy zdôrazňujú úlohu SPP pri posilňovaní vidieckych oblastí

07-08-2024
(zdroj: www.agriculture.ec.europa.eu)

Komisia uverejnila novú štúdiu, v ktorej sa skúma prínos finančných prostriedkov EÚ k rozvoju vidieckych oblastí a hodnotenie vplyvu programu LEADER vo vidieckych oblastiach. V oboch sa zdôrazňuje významný vplyv spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) pri riešení potrieb vidieckych oblastí a opatrení stanovených v Dlhodobej vízii pre vidiecke oblasti. V štúdii sa hodnotí aj úloha ďalších fondov EÚ zameraných na vidiecke oblasti (2014 - 2020): Európskeho fondu regionálneho rozvoja/Kohézneho fondu, Európskeho sociálneho fondu, Európskeho námorného a rybárskeho fondu (ENRF), ako aj národných fondov. Zo štúdie vyplýva, že zavedenie komplexnej vidieckej stratégie pomáha krajinám EÚ účinne nasmerovať finančné prostriedky SPP do vidieckych oblastí a uspokojiť potreby vidieckych komunít.

Komisia sa zaviazala podporovať všetky vidiecke oblasti a odľahlé regióny. Vo väčšine krajín EÚ pochádza podpora odľahlých a obmedzených vidieckych regiónov prevažne z SPP.

Zo štúdie vyplýva, že v rokoch 2014 - 2022 bolo v rámci SPP vyčlenených 8,6 miliardy EUR na podporu činností nesúvisiacich s poľnohospodárstvom vo vidieckych oblastiach. To dokazuje úlohu SPP nielen pri podpore poľnohospodárov a poľnohospodárstva, ale aj pri posilňovaní iných podnikov a komunít vo vidieckych oblastiach. Podpora z SPP môže byť napríklad investovaná do výstavby nových verejných ciest a do zavádzania riešení v oblasti obnoviteľných zdrojov energie alebo do prestavby opustených domov na komunitné centrá. Rovnako SPP pomohla zriadiť priestory ponúkajúce digitálne služby vidieckym komunitám, ktoré poskytujú príležitosti na organizovanie školení, športových podujatí, predstavení alebo miestnych školských zhromaždení. Miestne vidiecke orgány tiež dostávajú finančné prostriedky EÚ na digitalizáciu svojich činností, zlepšenie prístupu k službám, podporu environmentálneho povedomia a podporu začínajúcich vidieckych podnikov pri vývoji inovatívnych technológií. Každý úspešný projekt zlepšuje životné podmienky na vidieku a prístup k službám, čím priamo prispieva k vytváraniu životaschopných miestnych komunít.

Najúčinnejšia podpora je založená na prístupe zdola a vychádza z malých projektov.

V štúdii sa uznáva, že potreby vidieckych oblastí sú čoraz komplexnejšie, a v jej záveroch sa odporúča prijať holistické politické prístupy s cieľom ešte lepšie zamerať SPP a iné fondy EÚ na vidiecke oblasti.

Hodnotenie okrem toho preukázalo pridanú hodnotu programu LEADER, v rámci ktorého sa realizujú malé, ale účinné projekty a ktorý prispel k vytvoreniu takmer 60 000 pracovných miest a viac ako 2700 miestnych akčných skupín (MAS) pokrývajúcich 170 miliónov obyvateľov vidieka. Tento program sa osobitne zameriava aj na hospodársky znevýhodnené, okrajové alebo odľahlé oblasti alebo na oblasti, v ktorých žijú zraniteľné komunity.

Preklad z originálu

Zdroj:

https://agriculture.ec.europa.eu/news/new-reports-highlight-caps-role-strengthening-rural-areas-2024-07-04_en?prefLang=sk