Augustová správa o obchode s agropotravinárskymi výrobkami v EÚ
Podľa najnovšej mesačnej správy EK o agropotravinárskom obchode dosiahol v auguste 2024 prebytok agropotravinárskeho obchodu EÚ napriek miernemu poklesu v porovnaní s júlom 2024 hodnotu 5,2 miliardy EUR. Prebytok od januára do augusta 2024 dosiahol hodnotu 44,8 miliardy EUR, čo je o 431 miliónov EUR viac ako v rovnakom období roku 2023 vďaka silnému vývozu z EÚ na začiatku roka. Agropotravinársky sektor EÚ naďalej dosahuje solídne výsledky na medzinárodnej úrovni.
Túto mesačnú správu sprevádza tematická štúdia o historických obchodných tokoch medzi EÚ, Kanadou a Japonskom.
Vývoz
Vývoz agropotravinárskych výrobkov z EÚ dosiahol v auguste 2024 hodnotu 18,6 mld. EUR, čo je o 10 % menej ako v júli, ale o 1 % viac ako v auguste 2023. Kumulatívny vývoz od januára do augusta vzrástol na 155,8 miliardy EUR, čo predstavuje nárast o 2 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023.
Spojené kráľovstvo zostalo v období od januára do augusta 2024 hlavnou destináciou vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ s vývozom v hodnote 35,1 miliardy EUR (+3 %), nasledovali Spojené štáty s hodnotou 19,6 miliardy EUR (+10 %), a to vďaka vyšším cenám a objemom kľúčových výrobkov, ako sú olivy a olivový olej. Naopak, vývoz do Číny a Ruska výrazne klesol. V prípade Číny sa to vysvetľuje najmä znížením vývozu bravčového mäsa, obilnín a mliečnych výrobkov.
Najväčší nárast zaznamenal vývoz olív a olivového oleja, ktorý vďaka vysokým cenám vzrástol o 1,8 mld. EUR (+58%). Naopak, vývoz obilnín klesol v hodnote o 1,3 mld. EUR (-13 %) v dôsledku nižších cien, avšak objem vývozu sa zvýšil o 6 %. Nárast vyvezených objemov cukru a izoglukózy dosiahol +184 %, čím sa EÚ opäť stala čistým vývozcom.
Dovoz
Dovoz agropotravinárskych výrobkov do EÚ dosiahol v auguste 2024 hodnotu 13,4 miliardy EUR, čo je o 8 % menej ako v júli 2024, ale o 23 % viac ako v auguste 2023. Kumulatívny dovoz od januára do augusta dosiahol hodnotu 111 mld. EUR, čo predstavuje nárast o 3 % v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2023.
Brazília zostala v období od januára do augusta hlavným zdrojom dovozu do EÚ napriek poklesu o 5 % v dôsledku nižších cien olejnín a objemu obilnín. Pobrežie Slonoviny, Nigéria a Tunisko zaznamenali výrazný nárast vďaka vyšším cenám kakaa a olivového oleja, zatiaľ čo dovoz z Austrálie zaznamenal najväčší pokles (-38 %) v dôsledku zníženia objemu a cien repky olejnej.
Dovoz kávy, čaju, kakaa a korenín do EÚ sa v porovnaní s rokom 2023 zvýšil o 4,6 miliardy EUR (+33 %) v dôsledku rastúcich cien kakaa. Dovoz olív a olivového oleja vzrástol od januára o 654 mil. EUR (+93 %) v dôsledku vyšších objemov aj cien. Naopak, dovoz olejnín a bielkovinových plodín sa v porovnaní s rokom 2023 znížil o 1,9 mld. EUR (-13 %) v dôsledku nižších cien a dovoz obilnín klesol o 1,6 mld. EUR (-20 %) najmä v dôsledku zníženia cien.
Preklad z originálu
Zdroj: