V akých maštaliach budeme chovať ošípané v budúcnosti?
V "maštali budúcnosti" vo výskumnom a vzdelávacom centre Haus Düsse (Severné Porýnie-Vestfálsko v Nemecku) sa ošípané chovajú spôsobom, ktorý je obzvlášť šetrný k zvieratám a životnému prostrediu. Dva rôzne systémy poskytujú poľnohospodárom inovatívne nápady pre ich vlastné maštale.
Haus Düsse - výskumné a vzdelávacie centrum Poľnohospodárskej komory Severného Porýnia-Vestfálska (LWK NRW) je v súčasnosti vo výstavbe. Okrem renovačných opatrení v existujúcich konvenčných a ekologických maštaliach pre ošípané sa stavia aj nová budova, tzv. maštaľ budúcnosti.
- V maštali budúcnosti v Haus Düsse testuje Ministerstvo poľnohospodárstva Severného Porýnia-Vestfálska chov ošípaných obzvlášť šetrný k zvieratám a životnému prostrediu.
- Poľnohospodárska komora NRW má v úmysle v blízkej budúcnosti vedecky preskúmať koncepcie chovu a integrovať ich do svojej koncepcie vzdelávania.
- V "evolučnej maštali" majú ošípané kontakt s vonkajšou klímou v oblasti svojich aktivít.
- V "revolučnej maštali" sa ošípané môžu „prehrabávať“ v drevnej štiepke a zažívať počasie cez sklenenú strechu.
- Pred prvým naskladnením môžu záujemcovia navštíviť obe maštale.
Ministerstvo poľnohospodárstva Severného Porýnia-Vestfálska zadalo plánovanie maštale koncom roka 2019 ako súčasť stratégie chovu hospodárskych zvierat. Cieľom tejto stratégie je optimálne zosúladenie požiadaviek týkajúcich sa dobrých životných podmienok zvierat, ochrany životného prostredia, stavebného práva a hospodárstva. Zároveň by sa v systémoch chovu mali zohľadňovať sociálne aspekty a spoločenská akceptácia.
Plánovaná štátna značka dobrých životných podmienok zvierat vtedajšej spolkovej ministerky poľnohospodárstva Julie Klöcknerovej slúžila ako základ pre stabilné plánovanie. "V konečnom dôsledku to viedlo k dvom rôznym koncepciám chovu, v rámci ktorých sa ošípané majú chovať spôsobom, ktorý je obzvlášť šetrný k zvieratám a životnému prostrediu," vysvetľuje Tobias Scholz, vedúci chovu ošípaných v Haus Düsse.
Obr. 1: (Snímka: Scholz) |
"Evolučná maštaľ"
Prvá koncepcia chovu vychádza z existujúcich maštalí pre dobré životné podmienky zvierat typu chovu "maštaľ na čerstvom vzduchu". Maštaľ má kapacitu pre 400 zvierat.
V strede maštale je priestor pre aktivity a kŕmna plocha pre ošípané, v ktorej sú položené roštové podlahy. V strede kotercov sú namontované automatické kŕmidlá a napájacie žľaby. „Posuvníky“ sú pod medzerami na šikmej podlahe a prepravujú hnoj do nádrže mimo maštale. Moč odteká oddelene v žľabe.
Obr. 2: V maštali sa priestor na kŕmenie a aktivity s vonkajšou klímou nachádza uprostred budovy. |
Cez otvorené štíty, ako aj cez otvory v hrebeni strechy a pod odkvapom majú ošípané kontakt s vonkajšou klímou. V porovnaní s vonkajším výbehom je vnútorná klimatická plocha lepšie chránená pred diviakmi a vtákmi. To zvyšuje biologickú bezpečnosť. Okrem toho odpadový vzduch opúšťa maštaľ iba v troch oblastiach, čo uľahčuje kontrolu emisií. Zároveň sa znižuje hluk a znečistenie okolia prachom.
Obr. 3: Sklenené panely na streche uprostred inovatívnej maštale je možné otvoriť. |
Na dvoch vonkajších stranách sú ležoviská umiestnené v nižších predĺženiach, kam sa ošípané môžu dostať cez dvere. "Zámerne sme tu udržiavali výšku stropu nižšiu, aby sa vzduch v oddychovej zóne rýchlejšie ohrieval," vysvetľuje Scholz. Podlaha je dláždená a ručne minimálne nastlaná slamou. Zadná stena je nastaviteľná, takže veľkosť koterca je možné prispôsobiť veľkosti zvierat. Na zábavu majú zvieratá prístup k podstielke a iným klasickým materiálom, ako napr. laná alebo pelety.
Cez pretlakové vetranie prúdi čerstvý vzduch do vnútra maštale cez potrubie privádzaného vzduchu pod ležiacim priestorom. Odpadový vzduch vstupuje do vonkajšieho klimatického priestoru uprostred maštale cez klapky prívodného vzduchu a dvere a odtiaľ uniká von cez strechu. Súčasne je vzduch nasmerovaný aj do potrubia pod plochou ležovísk. To umožňuje chladenie relaxačnej zóny v lete. Tým sa zabezpečí, aby tu zvieratá nekalili a aby boli funkčné oblasti oddelené.
Obr. 4: Vonkajšia klimatická plocha sa nachádza v strede budovy. V ležiskovej oblasti po stranách je výška stropu zámerne udržiavaná nižšia, aby sa vzduch ohrieval rýchlejšie. |
"Revolučná maštaľ"
Druhá koncepcia maštale vychádza z úrovne chovu 4 alebo "výbeh/pasienok" a ponúka priestor pre približne 300 zvierat. Na vonkajšej strane sú sploštené koterce, ktoré sú vybavené sklopným vekom a sú minimálne nastlané slamou. Pod ním je inštalované podlahové kúrenie, ktoré je vykurované odpadovým teplom z bioplynovej stanice Düsser. Nasleduje kŕmna plocha s automatom na suché kŕmenie a napájacími žľabmi.
Forma chovu 4 znamená „Premium“. Okrem krmiva bez GMO je potrebný výrazne väčší voľný výbeh: Ošípané musia mať stále priestor na pobehovanie, najmenej 1,5 m2 na zviera v maštali. Na to musí byť neustále k dispozícii slama alebo iný materiál na činnosť.
Vedľa neho je „exkrementová“ oblasť s toaletou pre ošípané. Perforovaný dopravný pás transportuje výkaly a iné pevné látky, ako napríklad slamu, do kanála pod ním. Odtiaľ ich posúvač a potom závitovka prepravujú von do kontajnera. Moč môže prúdiť cez otvory v páse a je oddelený od výkalov. Medzi kotercami sú namontované kontaktné mriežky. Sociálny kontakt by mal tiež povzbudzovať ošípané, aby kalili.
Cez výbehové dvere vstupujú ošípané do oblasti činnosti, takzvanej "prehrabávacej záhrady", ktorá je naplnená drevnou štiepkou. Prehrabávacie „norové“ lôžko je na jednej strane hlboké asi 20 cm a na druhej asi 60 cm. "Tu chceme otestovať, ako dobre zvieratá prijímajú lôžko z drevnej štiepky na tento účel," vysvetľuje Scholz. Súčasne môže byť odpadový vzduch odsávaný potrubím pod „hrabacím“ lôžkom. Týmto spôsobom drevná štiepka slúži aj ako biofilter a je tak určená na zníženie emisií.
Uprostred maštale sú vysadené záhony - kukurica, ozdobnica čínska, slnečnica a iné plodiny. "Prinášajú prírodu k ošípaným" a neskôr by mohli slúžiť aj ako aktívny materiál.
Obr. 5: Boxy na ležanie, ako aj priestory na kŕmenie a kalenie sú umiestnené vonku. V strede pod sklenenou strechou sa ošípané môžu „prehrabávať“ v drevnej štiepke. |
Najväčšou zvláštnosťou tejto maštale je však strešná konštrukcia. Je celá vyrobená zo skla – ako skleník. Strecha skleníka môže byť otvorená tak, aby ošípané mohli mať kontakt so všetkými poveternostnými podmienkami. "V extrémnom počasí, ako je silný dážď alebo sneh, však môžeme tiež uzavrieť strechu a chrániť tak zvieratá," vysvetľuje Scholz. Okrem toho je pod strechou namontovaná slnečná plachta, ktorá chráni zvieratá pred príliš veľkým slnečným žiarením. V blízkej budúcnosti bude strecha ovládaná plne automaticky na základe údajov z rôznych senzorov a meteorologickej stanice.
Vonkajšia strana maštale je tiež otvorená. To umožňuje, aby sa čerstvý vzduch dostal do vnútorného priestoru. Aby sa zabránilo prievanu, na otvory sú namontované vetrolamové siete a fólie, ktoré sú elektricky ovládané. Spolu so strechou, vekami nad kotercami a podlahovým kúrením regulujú klímu maštale plne automaticky.
Skúmanie nových konceptov
"Uvedomujeme si, že tento koncept maštale sa v praxi pravdepodobne nikdy nepostaví. Skôr chceme najprv otestovať jednotlivé prvky, ako je drevná štiepka alebo sklenená strecha. Neskôr by poľnohospodári mali byť schopní zostaviť individuálny koncept chovu pre svoju vlastnú farmu," zhrnul myšlienku Tobias Scholz.
Na čelnej strane maštale sa nachádza ďalšia budova, v ktorej sa nachádza hygienická slučka, sociálne zariadenia, kancelárie a technická miestnosť. Odtiaľ budú mať zamestnanci prístup do maštale. Ostatní návštevníci sa môžu pozrieť priamo do maštale cez sklenené tabule – bez toho, aby do nej museli vstúpiť. Na streche budovy sa nachádza aj plošina, z ktorej máte dobrý prehľad o celkovom koncepte.
Slávnostný výkop dvoch nových maštalí sa uskutočnil v januári 2022. Vzhľadom na zdĺhavý proces verejného obstarávania na uvedenie služieb do prevádzky sa však skutočné stavebné práce mohli začať až koncom roka 2022. Po niečo viac ako roku výstavby bola maštaľ oficiálne otvorená koncom februára t.r. ministrom poľnohospodárstva NRW Silke Gorißen. Štát do projektu investoval celkovo 3,6 mil. €.
"Nové maštale sú súčasťou celkovej koncepcie chovu ošípaných v Haus Düsse. Chceme chovateľom ošípaných predstaviť riešenia prestavieb, ako aj nových stavebných koncepcií," hovorí Scholz. Samozrejme, LWK by tiež chcela vykonávať vedecké výskumy v nových maštaľných systémoch. Nie je to však len o presných testoch. Okrem toho sú na programe všeobecnejšie posúdenia v oblasti dobrých životných podmienok zvierat, správania zvierat, vplyvu na životné prostredie a digitalizácie.
Spočiatku budú prasiatka pochádzať z konvenčnej maštale prasníc Düsser. V budúcnosti bude tento koncept maštale doplnený aj o inovatívnu maštaľ s prasnicami vrátane chovu prasiatok. Z dlhodobého hľadiska sa vo všetkých oblastiach plánuje aj chov ošípaných s nekupírovanými chvostmi.
Kým sa do maštale nasťahovali prvé jedince, Haus Düsse poskytla možnosť, aby prázdnu maštaľ ukázal čo najväčšiemu počtu záujemcov. Aj preto zorganizovala v dňoch 5. a 6.3. 2024 Deň otvorených dverí v maštali budúcnosti.