Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ekonomika, financie, trh / Odborné články

Svetové ceny potravinových komodít klesli v auguste piaty mesiac po sebe

07-09-2022
(zdroj: www.fao.org)

Podľa novej správy, ktorú zverejnila Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), barometer svetových cien potravinových komodít v auguste klesol piaty mesiac po sebe, keď sa znížili ceny väčšiny porovnávaných položiek.

Sledovaný index cien potravín dosiahol v auguste v priemere 138,0 bodov, čo je o 1,9 % menej ako v júli, hoci zostal o 7,9 % vyšší ako pred rokom. Index sleduje mesačné zmeny medzinárodných cien bežne obchodovaných potravinových komodít.

Index cien obilnín sa oproti predchádzajúcemu mesiacu znížil o 1,4 %, pričom tento pokles bol spôsobený 5,1-percentným poklesom medzinárodných cien pšenice, ktorý odrážal lepšie vyhliadky produkcie v Severnej Amerike a Ruskej federácii, ako aj obnovenie vývozu z čiernomorských prístavov na Ukrajine.

Ceny ryže sa v priemere počas mesiaca udržali na rovnakej úrovni, zatiaľ čo ceny iných druhov obilnín sa mierne zvýšili o 0,2 %, keďže vyššie svetové ceny kukurice v dôsledku horúcich a suchých podmienok v Európskej únii a Spojených štátoch amerických boli kompenzované nižšími cenami jačmeňa a ciroku.

Index cien rastlinných olejov sa oproti júlu znížil o 3,3 %, čo je mierne pod úrovňou stavu z augusta 2021. Svetové ceny sójového oleja mierne vzrástli v dôsledku obáv z vplyvu nepriaznivých poveternostných podmienok na produkciu v Spojených štátoch amerických, ale tento nárast bol viac ako kompenzovaný nižšími cenami palmového, slnečnicového a repkového oleja, ktoré odrážali zvýšenú dostupnosť palmového oleja z Indonézie v dôsledku nižších vývozných daní a postupné obnovenie dodávok slnečnicového oleja z ukrajinských prístavov.

Index cien mliečnych výrobkov sa v auguste znížil o 2,0 %, pričom zostal o 23,5 % vyšší v porovnaní s augustom 2021. Svetové ceny syrov sa zvýšili desiaty mesiac po sebe, zatiaľ čo ceny mlieka sa zmiernili v dôsledku očakávaní zvýšených dodávok z Nového Zélandu, aj keď produkcia v západnej Európe a Spojených štátoch amerických zaznamenáva nižšie hodnoty.

Index cien mäsa sa oproti júlu znížil o 1,5 %, ale zostal o 8,2 % vyšší ako pred rokom. Medzinárodné ceny hydinového mäsa v auguste klesli v dôsledku zvýšenej globálnej dostupnosti na vývoz, zatiaľ čo svetové ceny hovädzieho mäsa sa znížili v dôsledku slabého domáceho dopytu v niektorých popredných vyvážajúcich krajinách. Ceny bravčového mäsa vzrástli.

Index cien cukru klesol o 2,1 % na najnižšiu úroveň od júla 2021, čo bolo vyvolané najmä vysokými vývoznými limitmi v Indii a nižšími cenami etanolu v Brazílii.

Výťah a preklad z originálu

Zdroj:

https://www.fao.org/newsroom/detail/world-food-commodity-prices-dip-for-fifth-month-in-a-row-in-august/en