Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Stroje a zariadenia / Rôzne

Svet do poľnohospodárskej techniky investuje, my nie

04-05-2021
Juraj Huba | [email protected]
AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR

Rok 2020 patril z hľadiska obnovy techniky na Slovensku k najhorším. Táto situácia je pritom v rozpore s celosvetovým záujmom o nové technológie. Nemeckí výrobcovia traktorov a poľnohospodárskej techniky dosiahli vlani rekordný obrat vo výške 9 miliárd eur. Ide o historické maximum a prekonanie rekordu z roku 2019 o päť percent. Predaju techniky nahrávali najmä rastúce svetové ceny poľnohospodárskych komodít.

Pokiaľ priemerná cena pšenice na burze v Paríži dosahovala v prvom kvartáli minulého roka 191 eur za tonu, tak v štvrtom stúpla na 207 eur. V závere roka dokonca ceny dosiahli dvojročné maximum a boli blízko k dvestodvadsiatim eurám za tonu. Obdobný nárast zaznamenali na tamojšej burze aj ceny kukurice, či repky. 

Slovenskí poľnohospodári okrem zisku z rastúcich svetových cien rastlinných komodít zažívali najmä neistotu vyplývajúcu napríklad zo zníženia podpôr na hektár. V roku 2020 už neprofitovali z presunu finančných prostriedkov z projektových podpôr do priamych platieb. Každoročne vyplácané podpory na hektár sa tak medziročne znížili o približne 15-percent. Kombinácia zníženej SAPSovej podpory spojená s viacerými neistotami v domácej agrárnej politike a dlhodobo nízka EBITDA nášho rezortu spôsobili, že poľnohospodári neinvestovali do nových strojov a technológií viac, ako ich kolegovia v zahraničí. Dokonca, medziročne sme zaznamenali výrazný pokles v kategóriách strojov, ktoré AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR, na základe ich prihlasovania do evidencie policajného zboru, vyhodnocuje.

Registrácie nových traktorov poklesli medziročne o 12-percent, kombajnov o 7-percent a teleskopických manipulátorov o 27,5-percenta.  

Traktorov nad 36,8 KW sa registrovalo najmenej od roku 2014

V roku 2020 bolo do evidencie Policajného zboru SR prihlásených 688 nových traktorov nad 50 konských síl (36,8 KW). Oproti vlaňajšku sme zaznamenali pokles prihlasovania nových traktorov o 11,79-percent. V absolútnych číslach to znamená, že počet nových prihlásených traktorov poklesol o 92 kusov. Podľa dlhodobej metodiky AGRION bol rok 2020 najhorším od roku 2014.

Tab. 1: Novoprihlásené traktory (nad 36,8 kW) v roku 2020

Tab. 1

Najprihlasovanejšími traktormi sú opäť JOHN DEERE

V roku 2020 bolo najviac nových prihlásených traktorov značky JOHN DEERE. Celkovo 136, čo zelenožltým strojom prinieslo trhový podiel na úrovni takmer 20-percent. Traktory JOHN DEERE boli lídrami na trhu aj v rokoch 2019 a 2018.

Obr. 1

Druhé miesto z hľadiska počtu prihlásených traktorov obhájil brniansky výrobca ZETOR. Na Slovensku prihlásil 113 nových traktorov, čo mu prinieslo trhový podiel 16,5-percenta. Oproti minulému roku trhový podiel narástol o dve percentá.

V tesnom závese a tretia v poradí je značka NEW HOLLAND, ktorá na trh umiestnila 111 nových traktorov a jej podiel tak prevýšil 16-percent. Z hľadiska prvej päťky je to aj jediná medziročná zmena v poradí, keďže preskočila značku CASE IH.

Traktory CASE IH sú s 81 prihlásenými kusmi a trhovým podielom takmer 12-percent na štvrtom mieste.

Päťku najprihlasovanejších strojov uzatvára KUBOTA s 52 novými strojmi. Z hľadiska počtov ide o takmer totožné čísla, ako v roku 2019 či 2018. V prípade trhového podielu, ktorý dosahuje 7,5-percenta, si značka medziročne polepšila o jedno percento.

Päť najprihlasovanejších výrobcov obsadilo bezmála tri štvrtiny trhu.

Výkonovo slabších traktorov medziročne pribudlo

Celkovo sa na Slovensku prihlásilo 48,55-percenta traktorov do 120 HP (88 KW). To je oproti roku 2019 nárast o dve percentá, pri výkonovo najnižšej triede. Ide tak o zmenu, keďže ostatné roky zaznamenávame najmä pokles podielu v uvedenej výkonovej kategórii. Maximálny výkon nových prihlasovaných traktorov dlhodobo rastie.

V minulom roku nedošlo k prepísaniu rekordov v podiele najsilnejších traktorov nad 240 konských síl (176 KW). Ten dosiahol 21,08-percenta, čo je zhodné s rokom 2019.

Najviac traktorov pribudlo v Nových Zámkoch

Z hľadiska regionálnej štruktúry je stabilizovaná situácia v Nitrianskom a Trnavskom kraji, na ktorý pripadá 35-percent všetkých novoprihlásených traktorov. Ide o dlhodobé podiely tejto produkčnej oblasti Slovenska.

Z hľadiska krajov je ZETOR najprihlasovanejšou značkou v Trenčianskom, Prešovskom a Košickom kraji. S ďalšími značkami sa delí o prvenstvo v Žilinskom kraji. Vlani pritom červené traktory dominovali len v jednom regióne.

JOHN DEERE je úspešný v Bratislavskom a Nitrianskom kraji. O prvé miesto sa delí s viacerými značkami v Žilinskom kraji.

NEW HOLLAND je obľúbený v regióne Trnavy a Banskej Bystrice.

Značka CASE IH je spolu s dvoma ďalšími, vyššie menovanými, najpredávanejšou v Žilinskom kraji.

Z hľadiska prihlasovania traktorov v jednotlivých okresoch sú najsilnejšie Nové Zámky, kde bolo umiestnených 37 nových traktorov.

Na opačnom konci tabuľky je jediný okres, a to Kysucké Nové Mesto, v ktorom naopak nebol prihlásený ani jeden nový traktor. V prípade okresu na severnom Slovensku sa tak opakuje situácia z roka 2019.

V Nemecku predaj traktorov rastie

Najväčšia európska ekonomika zažila z hľadiska prihlasovania nových traktorov dobrý rok. V roku 2020 bolo zaregistrovaných celkovo 31 180 traktorov. To zodpovedá medziročnému nárastu prihlasovania nových strojov o takmer 13-percent.

Nemeckou trhovou jednotkou je značka FENDT, nasledovaná traktormi JOHN DEERE a trhovú trojku uzatvára DEUTZ-FAHR. Štvorka patrí traktorom CASE IH a päťka značke CLAAS.

V traktoroch do 36,79 KW vedie KUBOTA

V roku 2020 bolo na Slovensku do evidencie prihlásených 273 nových traktorov do 50 konských síl (36,79 KW). Vzhľadom na to, že štatistiku AGRION pripravil vôbec prvý raz, porovnania s minulými rokmi nie sú k dispozícii.

Najviac nových traktorov do 50 HP na Slovensku umiestnila značka KUBOTA a to v počte 88 kusov, čo im prinieslo tretinový trhový podiel.

Druhé miesto patrí značke JOHN DEERE, ktorej sa podarilo prihlásiť 38 nových traktorov, čo jej zabezpečilo trhový podiel vo výške 14-percent.

Trojicu najúspešnejších uzatvára BRANSON, ktorý prihlásil 30 nových traktorov a tak dosiahol trhový podiel 11-percent.

Štvrtou najúspešnejšou značkou na slovenskom trhu sú traktory FARMTRAC. V roku 2020 ich bolo prihlásených 24 kusov, čo im prinieslo trhový podiel vo výške takmer 9-percent.

Päticu najúspešnejších uzatvára značka SOLIS s 22 prihlásenými traktormi a trhovým podielom prevyšujúcim 8-percent.

Päť najprihlasovanejších značiek na Slovensku ovláda takmer tri štvrtiny domáceho trhu s malými traktormi, čo je približne rovnako, ako pri traktoroch nad 50 HP. Z hľadiska rozmanitosti značiek, ktoré sa dovážajú na Slovensko, je o niečo širšia ponuka pri klasických poľnohospodárskych traktoroch. Vlani ich do evidencie pribudlo 30 značiek, pričom menších traktorov do 50 HP bolo prihlásených len 25 značiek.

Tab. 2: Novoprihlásené traktory (pod 36,79 kW) v roku 2020

Tab. 2

Poľnohospodárov najviac zaujali kombajny CLAAS

V roku 2020 bolo na Slovensku registrovaných 40 nových kombajnov, čo je o 7-percent menej, ako v roku 2019. Vtedy na Slovensku pribudlo 43 nových kombajnov. Ak by sme porovnávali situáciu s rokom 2018, prepad prihlasovania nových kombajnov by bol ešte výraznejší. V priebehu dvoch rokov došlo k poklesu trhu o jednu tretinu. Konkrétne z hľadiska počtu strojov z 59 na 40 nových kombajnov.

Slovenskou trhovou jednotkou s podielom 52,5-percenta je značka CLAAS. Tá na našom trhu prihlásila 21-nových strojov. Ešte vlani pritom trhový podiel značky bol približne 30-percent a rok predtým 40-percent.

Dvojkou je NEW HOLLAND, ktorý na Slovensku umiestnil 7-nových strojov, čo mu prinieslo trhový podiel 17,5-percenta.

Tretie miesto patrí značke JOHN DEERE s piatimi prihlásenými kombajnmi a trhovým podielom 12,5-percenta. 

Celkovo boli na slovenskom trhu prihlásené značky šiestich výrobcov kombajnov, čo je o jednu značku menej, ako vlani.

Tab. 3: Novoprihlásené kombajny v roku 2020

Tab. 3

V ČR investujú do kombajnov výrazne viac

Situácia v Českej republike je dlhodobo výrazne lepšia, ako na Slovensku. Za ostatných desať rokov sa čísla prihlásených nových kombajnov dostali len dva razy pod 160 kusov ročne. Vlani bolo dokonca v Českej republike prihlásených 183 nových kombajnov, čo je štvornásobne viac, ako na Slovensku.

Ak by sme prepočítavali jeden kombajn na hektár ornej pôdy, tak na Slovensku pripadal vlani nový stroj na 33 700 hektárov. V Českej republike je situácia oveľa priaznivejšia a nový kombajn pripadá na 16 100 hektárov ornej pôdy. Investičný dlh slovenských poľnohospodárov sa tak neustále zvyšuje a prehlbuje.

Medzi rokmi 2019 a 2020 dokonca v Českej republike pribudlo o 18-percent nových kombajnov viac. Slovenská realita hovorí o medziročnom poklese o 7-percent.

Prepad v prihlasovaní teleskopických manipulátorov je dramatický

V minulosti Slovensko dokázalo s viacerými krajinami držať krok aspoň v obnove teleskopických manipulátorov. Tieto stroje nachádzali v našich podmienkach výraznejšie uplatnenie, ako napríklad na menších farmách v starých členských štátoch Európskej únie. Na západ od nás si poľnohospodári často zvolia čelný nakladač na traktor, čím sa vyhnú kúpe teleskopického manipulátora.

Už ani naše porovnateľné čísla so štátmi s obdobnou štruktúrou agrorezortu v prípade obnovy teleskopických manipulátorov z minulých rokov neplatia. Aj tu došlo medziročne k výraznému prepadu prihlasovania nových strojov.

V roku 2020 bolo do evidencie prihlásených 158-nových teleskopických manipulátorov. Oproti roku 2019 sme zaznamenali výrazný prepad registrácie a to o viac ako 27,5-percenta. Predvlani do evidencie pribudlo 218-nových strojov. Medziročne tak bolo prihlásených o 60-strojov menej. Rok 2020 sa tak z hľadiska prihlasovania nových teleskopických manipulátorov stal najhorším za ostatných päť rokov, odkedy AGRION štatistiku registrácie nových teleskopov vykazuje.  

Najobľúbenejší je s prehľadom MANITOU  

Najviac nových teleskopických manipulátorov na slovenskom trhu prihlásila značka MANITOU. Jej trhový podiel dosahuje takmer 40-percent. Francúzsky výrobca prihlásil u nás 62-nových strojov.

Obr. 2

Trhovou dvojkou je už tradične JCB s počtom 37-prihlásených manipulátorov, čo im prinieslo 23-percentný trhový podiel.

Značke DIECI patrí s 19-prihlásenými strojmi tretie miesto. Trhový podiel značky dosahuje 12-percent. To je medziročne polepšenie o viac ako 3-percentá a oproti rokom 2016 a 2017 dokonca zdvojnásobenie trhového podielu.

Štvrtí sú MERLO a NEW HOLLAND obaja s 10-prihlásenými strojmi, čo im prinieslo trhový podiel 6,3-percenta. V prípade značky NEW HOLLAND ide o takmer strojnásobenie vlaňajšieho trhového podielu.

Piate miesto patrí značke CASE IH s trhovým podielom 3-percentá a piatimi prihlásenými teleskopickými manipulátormi.

Celkovo bolo na slovenskom trhu prihlásených 12-značiek teleskopických manipulátorov, čo je rovnaké číslo ako predvlani, aj v roku 2018.

Tab. 4: Novoprihlásené teleskopické manipulátory v roku 2020

Tab. 4

ČR investuje viac aj v teleskopických manipulátoroch

V Českej republike bolo za minulý rok prihlásených 491 nových teleskopických manipulátorov. Slovenské registrácie tak dosahujú necelú tretinu oproti českým, pritom z hľadiska poľnohospodárskej pôdy je Slovensko jednou polovicou z Českej republiky.

Pokiaľ v Českej republike vlani pripadal jeden nový teleskopický manipulátor na 8 550 hektárov poľnohospodárskej pôdy, tak u nás to bolo na 12 030 hektárov. Za poľnohospodármi za riekou Moravou tak zaostávame aj v obnove tejto kategórie strojov.

Prehľadnosť podnikateľského prostredia

Z hľadiska obnovy poľnohospodárskej techniky je mimoriadne významná stabilita a kontinuita, tak domácej, ako aj európskej agrárnej politiky. Podstatné je najmä prehľadné a predvídateľné podnikateľské prostredie. Samotné vyhlásenie výziev o nenávratný finančný príspevok na modernizáciu fariem našich poľnohospodárov nespasí. Aj pri tomto pozitívnom kroku je totiž dôležité mať na pamäti, že kto rýchlo dáva, dvakrát dáva.

Vyhodnocovanie výziev a ich uzavretie nemôže trvať roky, lebo v tom prípade samotná podpora prestáva pomáhať, ale v niektorých oblastiach začína škodiť. Inšpirovať nás môžu prehľadné a pritom rýchlo vyhodnocované podporné schémy, napríklad našich susedov za riekou Moravou či Dunajom, ktorí sa nám aj vďaka rozumnému využitiu európskych zdrojov raketovou rýchlosťou vzďaľujú.