Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 24.9.-15.10.2013

07-10-2013

Repka ozimná, ako hlavná plodina čo sa týka ošetrovania na jeseň, je v rôznych vývojových štádiách. Tam, kde už vzišla, bola a zostáva ťažko skúšaná škodcami. Najskôr škodila piliarka repková (Athalia rosae). Požerky sú na listoch jasne viditeľné a na porastoch sa vyskytujú na veľkých plochách. Žer lariev tejto muchy trvá do ukončenia vývoja mesiac, znamená to, že ju môžete na porastoch stále nachádzať. Brzdí ju však daždivé počasie, má radšej teplo a slnečno, čo ešte zopár dní bude. Autorizované sú insekticídy Vaztak 10 EC, Decis EW 50, Delta EW 50, Nexide, Rapid, Pyrinex Supreme a Bulldock 25 EC. Postrek ničí len mladé larvy, dospelé larvy sú odolné. Kritické číslo je 1-2 larvy na 1 rastlinu.

Farmárov však zo škodcov najviac znepokojujú slimáky. Najmä v blízkosti vodných tokov spôsobujú takmer holožery. Na poľných plodinách po dažďoch škodia najviac slizniačiky a slizovce, ktoré patria do radu slimáky. Požer na nadzemných častiach rastlín sa prejavuje prehryznutím stonky alebo vyhrýzaním okrajov a dier v listoch. Jasným znakom, že poškodenie je od slimákov, je sliz na listoch. Za potravou vyliezajú hlavne na večer a v noci, významné škody spôsobujú za vlhkého počasia. Slimáci sú obojpohlavní, pri kopulácii si vzájomne vymieňajú spermie. Do roka majú dve generácie. Dospelec kladie 200-400 vajíčok  v skupinkách po 10-20 ks asi 5 cm hlboko do pôdy. Preto je vhodné pôdu po sejbe plodiny zavalcovať, aby sa im znemožnilo vchádzať do úkrytov. Letná generácia kladie vajíčka v máji, v priebehu leta sa liahnu mláďatá, ktoré potom v priaznivých podmienkach škodia na repke až do novembra. Prezimujú vajíčka, ojedinele aj dospelci. V priebehu zimy sa liahnu mláďatá ďalšej generácie, ktoré vo februári až apríli poškodzujú jarné plodiny. V suchom a teplom období prežívajú všetky štádiá niekoľko týždňov bez potravy v dutinách a trhlinách pôdy. Dĺžka života slizniačikov a slizovcov je 6-12 mesiacov. Priaznivé pre ich výskyt je teplé vlhké počasie v lete a na jeseň. Ich aktivita začína pri teplote 5°C. Za 24 hodín prelezú sotva 1,5 m, ale pri osídľovaní porastu sa presunú až o 50 m. Slizniačiky a slizovce sú aktívne celú noc, zvlášť po daždi. Ich žravosť je veľká, hmotnosť tela sa zvýši za 24 hodín o 30-40 %.

Základnou ochranou je odstraňovanie pozberových zvyškov, príprava pôdy bez hrúd, valcovanie. Majú aj množstvo prirodzených nepriateľov, ktorí sa nimi živia: hmyz, krtkovia, ježkovia, slepúchy, jašterice, vtáky a kačice a husi.

Stupeň výskytu slizniačikov a slizovcov sa zisťuje pod 1 m? veľkými čiernymi fóliami umiestnenými na odburinenej plôške pôdy. Výskyt sa kontroluje po 24 hodinách. Dohľadanie uľahčí, ak sa pod fóliu umiestni malé množstvo granulovaného moluskocídu. Jeho skonzumovanie vyvolá nadmernú produkciu slizu a uľahčí dohľadanie najmä mladých slimákov. Prahy škodlivosti nie sú spracované. V praxi sa používa ako prah škodlivosti už jeden jedinec pod nástrahou.

Spôsob ochrany sa volí podľa napadnutia na okrajové, pásové alebo celoplošné. K nezvratnému poškodeniu porastu dochádza pri vzchádzaní širokolistých plodín, preto je vhodné aplikovať moluskocíd do riadkov už pri sejbe alebo 2-3 dni pred vzídením rozmetaním naširoko vo večerných hodinách. Hraničné teploty pre použitie prípravkov sú 9-16°C. Autorizované sú moluskocídy Mesurol Alimax a Mesurol Schneckenkorn. Tento rok nám pribudli dve novo autorizované návnady vo forme peliet Clartex NeoMetarex Inov, ktoré sa aplikujú v repke a ďalších plodinách v dávke 4-5 kg. Aplikáciu je potrebné uskutočniť do štádia 7 listov repky. Môžu sa podľa potreby použiť niekoľkokrát za rok až do súhrnu 17,5 kg na ha za rok. Účinná látka je metaldehyd. Problémom býva ako sa dostať s rozmetadlami na mokré pozemky, vtedy je vhodné aplikovať návnady ručne na najexponovanejšie miesta.

Tento rok bude pravdepodobne problém na jeseň aj s hubovými chorobami a prerastaním repiek. Proti prvým príznakom fómového černania stoniek (Phoma lingam) sú určené fungicídy. Takmer všetky majú aj morforegulačný účinok v tom, že spevňujú koreňový krčok a zlepšujú vetvenie rastlín, zvyšujú zimovzdornosť rastlín.

Fómové černanie alebo fómová hniloba sa teraz na jeseň prejavuje na listoch žltkastými škvrnami, ktoré sú šedobiele s malými čiernymi bodkami uprostred. Nebezpečnejší je výskyt na stonke, kde sa prejavuje podlhovastými hnedými škvrnami, ľahko prepadnutými s tmavohnedým až čiernym okrajom. Postupne hnednú celé pletivá na koreňoch a na báze stonky, korkovatejú a praskajú. Preto sa choroba nazýva aj suchá hniloba. Mycélium prerastá v rastline až do kvetov a šešúľ, tiež do semien, ktoré sú menšie. Hlavným zdrojom infekcie je osivo a rastlinné zvyšky z napadnutých porastov. Počas vegetácie sa šíri pyknospórami, ktoré vyvolávajú sekundárne infekcie. Rozšírenie choroby podporujú prehustené porasty a vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Patogén prežíva v pôde 2-4 roky. Býva príčinou vyzimovania repky. Kritické číslo nie je určené, fungicídy treba aplikovať na základe aktuálneho stavu. Povolené sú tieto fungicídy proti fóme: Capitan 25 EW, Caramba, Pictor, Prosaro 250 EC, Version, Toprex a Tilmor. Tento rok bol autorizovaný Tebucur. Má vedľajší rastovoregulačný účinok, ktorý v prípade jesenného použitia v štádiu 4-8 listov, zabraňuje vybiehaniu rastlín, čím zvyšuje odolnosť repky a zabezpečí jej lepšie prezimovanie. Môže byť použitý 2-x za vegetáciu, teda ešte aj na jar do začiatku kvitnutia repky. Netreba zabúdať ani na biologický prípravok Polyversum, ktorý môžete použiť 2-x za vegetáciu.

Z hľadiska integrovanej ochrany na obmedzenie výskytu fómy treba dodržať osevný postup s odstupom repky 4-5 rokov, izoláciu od minuloročných parciel, zaoranie rastlinných zvyškov, používanie zdravého fungicídne moreného osiva.

Na zvýšenie zimovzdornosti aplikujte Retacel Extra R 68, keď majú rastliny 5-7 pravých listov, počet rastlín sa blíži k 80-100 na m? a výška rastlín predstavuje 15-20 cm, ale ešte vždy pred začiatkom predlžovania bylí. Na zvýšenie účinnosti sa odporúča pridať zmáčadlo. Je povolená aj letecká aplikácia. Na reguláciu rastu a podporu prezimovania je autorizovaný Caryx. Tento rastový regulátor s fungicídnym účinkom je ideálne aplikovať vtedy, keď má repka 4-6 listov. Priaznivo ovplyvňuje hrúbku koreňového kŕčka, spomaľuje rast a účinkuje aj proti fómovej hnilobe.

Na trhu je aj množstvo prírodných stimulátorov rastu, ktoré priaznivo ovplyvňujú zhrubnutie koreňového kŕčka a zvyšujú mrazuvzdornosť. Spomenieme z nich Rootmost spolu s prípravkom SoftGuard++ alebo Alga 600 v kombinácii so SoftGuard++. Zaujímavé je aj použitie hnojiva Eutrofit, ktoré má výrazné repelentné účinky na poľnú zver a chráni vzídené porasty pred požermi.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP OOR Topoľčany
23.9.2013