Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín na obdobie 15.8.-10.9.2013

07-10-2013

Pre poľnohospodára je každý rok iný, výnimočný najmä počasím a prílevom nových škodlivých organizmov. Ani tento rok nezaostáva a prináša prekvapenia. Splnila sa predpoveď gradácie chrústov a chrústik letný (Amphimallon solstitialis) sa vyrojil v júni a v júli na porasty obilnín. Po jarných vysokých zrážkach prišlo sucho a priaznivo nás prekvapilo slabým výskytom plesní. V tomto období nás v minulom roku zaskočil výskyt roztočcov na repe a práve na repe sa tento rok objavil vo zvýšenej miere zriedkavý škodca psota repová (Scrobipalpa ocellatella). Prejavy napadnutia sú jasne viditeľné na porastoch ako sčerneté, vyžraté srdiečka repy. Toto poškodenie spôsobili húsenice psoty repovej. Prvá generácia motýľov sa vyliahla z prezimujúcich kukiel v priebehu mája. Motýle majú rozpätie krídiel 11-13 mm hnedej až žltkastej farby s drobnými škvrnkami, pária sa pri západe slnka pri teplotách nad 10°C, cez deň sa ukrývajú v tieni. Samičky kladú vajíčka okolo krčku buľvy, do srdiečka alebo pod stočený okraj mladých listov v počte 10-60 ks. Ak je teplo, vývoj 1. generácie trvá 35-65 dní a vývoj 2. generácie 35-52 dní. To znamená, že teraz môžeme pozorovať na porastoch motýle 2. generácie a v našich podmienkach môže mať psota repová ešte 3. generáciu. Húsenice sú najskôr šedo-biele, po prvom zvliekaní žltozelené a nakoniec šedo-ružové s pozdĺžnymi červenkastými pruhmi. Hlava je svetlohnedá. Dospelá húsenica je dlhá 12-15 mm. Sú veľmi pohyblivé a pri otrasoch rýchlo padajú na zem. Kukly sú 5-8 mm veľké, tmavohnedé. Psota repová sa vyskytuje v Stredomorí, na európskom a africkom pobreží, Malej Ázii a okolo Čierneho mora, ale aj v Rakúsku, Maďarsku, na Morave a u nás.

Najškodlivejšie je napadnutie mladej repy v štádiu 4-5 listov, ktorá po zničení srdiečka hynie. Po napadnutí terajšou generáciou môžeme očakávať hnilobu repy od srdiečka a jej výpadok. Je tu však nebezpečenstvo 3. generácie, ktorá sa môže pri tomto priebehu počasia vyvinúť za mesiac a ešte poškodiť ďalšie buľvy na začiatku septembra. Prejdite si porasty, vyhodnoťte poškodenie a zasiahnite už teraz proti lietajúcim motýľom. Kritické číslo pre ekonomický prah škodlivosti nie je stanovené, môžeme však vychádzať z kritických čísiel pre víjačku repovú (Laxostege sticticalis): 10-20 húseníc na 1 m? v letnom období. Je možné, že sa na repe objavil aj tento škodca, lebo vidieť výhryzky na mladých listoch. Autorizované proti psote repovej nie sú žiadne prípravky, ale Markate 50 a Bi 58 EC-Nové povolené proti kvetárke repovej, môže byť účinné. Z agrotechnických opatrení je dôležité striedanie plodín, zaorávanie skrojkov, ničenie burín, hlboká orba. Odrody s veľkými listami sú odolnejšie. Psota má aj množstvo prirodzených nepriateľov. Vyvíja sa na repe a na mrlíku a lobode.

Priaznivou správou je takmer nulový výskyt cerkosporiózy na listoch repy. Zo škodcov sa objavujú strapky a listy repy sú poškodené silným slnečným žiarením a suchom. Našťastie jej štart bol tento rok veľmi dobrý a listovej plochy je dostatok. Všeobecne chýbajú zrážky.

Objavujú sa prvé príznaky múčnatky repovej (Erysiphe betae), ktorú podporuje teplo a ranná rosa. Prejavuje sa belavým múčnatým povlakom mycélia na povrchu listov. Listy vyzerajú ako poprášené múkou. Múčnatku podporuje suché a teplé počasie, stačí jej relatívna vlhkosť vzduchu 30-40 %. Rastlina sa bráni infekcii zosilnením bunkových stien, listy sú kožovité. Škodlivosť je práve v obmedzovaní asimilačnej plochy listov a zrýchlením dýchania napadnutých buniek, čím rastlina starne a znižuje sa cukornatosť. Napáda repu kŕmnu, cukrovú a cviklu. Z agrotechnických opatrení na zabránenie šírenia choroby je dôležité dôkladné zaorávanie rastlinných zvyškov a striedanie plodín. Proti múčnatke je autorizovaný klasický prípravok na báze síry Thiovit Jet. Treba ho aplikovať pri prvých príznakoch napadnutia, nie však pri vysokých teplotách nad 25°C. Rovnako na začiatku infekcie je vhodný strobilurínový prípravok Amistar a kombinované prípravky strobilurínu s azolom vo Sfere 535 SC a Amistar Xtra. Razantné systémové prípravky sú kombinácia azolu s prochlorazom v Bumper Super alebo čisto azolový prípravok Eminent 125 ME. Azoly pôsobia aj proti hnedej škvrnitosti listov repy - cerkosporióze.

V minulom roku sme zaznamenali na viacerých lokalitách silné poškodenie porastov cukrovej repy húsenicami mory gama (Autographa gamma). Poškodenie bolo výrazne viditeľné až na konci vegetácie, v septembri. Prebiehalo však určite oveľa skôr. Pre škodlivosť mory gama sú priaznivé podmienky aj tento rok: sucho a teplo. Preto požerky na mladých listoch, ktoré sú viditeľné už teraz, treba sledovať. Treba prezrieť porasty v blízkosti polí s minuloročným poškodením. Poškodenie býva v ohniskách a na mieste poškodenia nechávajú húsenice trus.

Mora gama je známy motýľ fialovosivej farby v strede krídiel so striebristou škvrnou v tvare gréckeho písmena gama. Má veľkosť asi 18 mm, rozpätie krídiel 40-48 mm. Húsenica má zelenkastú farbu, dospelá meria 30 mm. Prezimuje v rôznych vývojových štádiách, prvé imága lietajú už na prelome mája a júna. Najskôr sa živia sladkými šťavami a po oplodnení kladie samička vajíčka v počte 300 až 1 000 kusov na listy hostiteľských rastlín. Mladé larvy skeletujú listy, staršie ich vyžierajú po hlavné žilky. V poraste migrujú. Po 6 týždňoch sa vyvinie druhá generácia a posledná škodí v septembri. Mora gama je polyfág, ktorý poškodzuje repu cukrovú, šalát, hlúboviny, rajčiak, slnečnicu, strukoviny a iné plodiny a buriny. Vyskytuje sa v Európe, Ázii a Amerike. Dospelý motýľ lieta na veľké vzdialenosti.

Z agrotechnických opatrení je vhodná hlboká orba na zvýšenie úmrtnosti prezimujúcich štádií škodcu. Biologická ochrana je vhodná použitím prípravkov s obsahom baktérie Bacillus thuringiensis. Chemické prípravky sú autorizované proti more v iných plodinách, nie v repe. V prípade potreby treba požiadať o výnimku MPRV SR na použitie prípravku do repy. Výnimka je spravidla poskytnutá na 120 dní. Platí pravidlo ošetrovať mladé húsenice, ktoré sú najzraniteľnejšie.

Ing. Alena Škuciová
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

V Topoľčanoch, 12.8.2013