Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 25/2021

10-06-2021
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OOR Topoľčany

Kukuričiar koreňový

Škodlivosť tohto chrobáka sa prejavuje lokálne, preto pestovatelia dokážu jeho populáciu kontrolovať. Veľká časť ochrany sa venuje moreniu kukurice, prípadne použitiu pôdnych insekticídov pri sejbe.

Kukuričiar koreňový je chrobák žltozelenej farby, krovky samčekov sú tmavé, dĺžka tela 4 – 6,4 mm, samička má krovky pásikavé so žltozeleným okrajom, dĺžka tela 4,2 – 6,8 mm. Tykadlá a nohy sú škoricovohnedé. Tykadlá samčekov dosahujú dĺžku tela, u samičiek sú kratšie. Vajíčko je biele, oválne 0,6x0,4 mm, larva je štíhla biela asi 1,2 mm dlhá, postupne hnedne. Kukla je biela. Prezimujú vajíčka v pôde. Liahnutie prebieha od polovice mája do polovice júna, larva má 3 instary. Živí sa korienkami kukurice. V štádiu kukly je 5 – 10 dní. V júli až septembri lietajú imága, živia sa bliznami a peľom kukurice, pri premnožení aj žerom na listoch. Oplodnené samičky kladú vajíčka v počte až 600 ks v skupinkách do pôdy, kde prezimujú. Škodlivosť prebieha v dvoch fázach:  pri žere lariev na koreňoch rastliny poliehajú, po obnovení korienkov sa dvíhajú za svetlom v podobe tzv. husacích krkov. Chrobáky vyžieraním generatívnych orgánov kukurice bránia vývoju zŕn, klasy sú čiastočne alebo úplne hluché.Hlavný hostiteľ je kukurica siata, imága sa živia aj na iných druhoch, larvy aj na koreňoch tráv.

Na zabránenie šírenia kukuričiara je dôležité v prvom rade nesiať kukuricu po kukurici a podporiť regeneráciu rastlín. Pri pestovaní kukurice dva roky po sebe je nutné použiť morené osivo, alebo pôdne granuláty proti larvám kukuričiara. V súčasnosti sú povolené prípravky s účinnou látkou tefluthrin Tofino, Teflix, Force 1,5 G Force Evo.

Aplikácia insekticídov počas výskytu imág je obmedzená vzhľadom k výške kukurice a zistili sme, že jeho škodlivosť sa sústreďuje viac na mladé listy. Prah škodlivosti je viac ako 35 imág za týždeň v žltom lapači v minulom roku pre ošetrenie proti larvám na tom istom pozemku v tomto roku.  3 – 6 imág na rastlinu pri osivovej kukurici, 8 – 10 imág pri kukurici na zrno v čase kvitnutia kukurice.

Zostáva čakať ako sa prejaví škodlivosť v čase kvitnutia kukurice a ak dosiahne kritické čísla môžete ošetrovať povolenými insekticídmi Steward OPZ, Steward s účinnou látkou indoxacarb, Carnadine, Explicit Plus s účinnou látkou acetamiprid, Decis EW 50, Delta EW 50, Scatto s účinnou látkou deltamethrin, a Fury 10 EW s účinnou látkou zeta-cypermethrin, Kukuricu ošetrujte proti imágam kukuričiara koreňového a vijačky kukuričnej v čase náletu škodcov, od rastovej fázy začiatku rastu metliny, keď sa metlina objavuje na vrchole stonky do rastovej fázy, keď sú jadierka v strede šúľka žltkastobiele, obsahujú mlieko a už je okolo 40 % hmoty kukurice suchej (BBCH 51-75). Ampligo s kombináciou chlorantraniliprole+lambda-cyhalothrin aplikujte od rastovej fázy vyvinutých 4 kolienok (BBCH 34) do rastovej fázy kedy sú zrná v strede šúľka žltobiele (žltkasté), obsahujú mliečny obsah, okolo 40% sušiny, zrná ešte nedosahujú konečnú veľkosť (BBCH 77). Aplikujte maximálne 1x za vegetačnú sezónu.

Dlhánik kukuričný je ďalším menej častým škodcom kukurice. je to chrobák sivohnedej farby,  pokrytý belavými šupinkami, dĺžka tela 6 – 8 mm. Má krátky nos a lomené štvorčlánkové tykadlá. Vajíčko je krémovobiele, podlhovasté 1 – 1,2 mm dlhé, larva je žltobiela s tmavšou hlavou, dorastá do dĺžky 6 – 9 mm. Kukla má veľkosť 7 mm, bielosivú farbu. Imága prezimujú v pôde, v hĺbke 20 – 40 cm. Z pôdy vyliezajú na jar na prelome apríla a mája a migrujú na burinu a kukuricu, kde obžierajú mladé listy vzchádzajúcej kukurice. Po spárení samičky kladú vajíčka do pôdy v blízkosti bazálnej časti rastlín. Jedna samička môže naklásť až 150 vajíčok. Vyliahnuté larvy poškodzujú žerom korienky kukurice, vyvíjajú sa až 2 – 3 mesiace, kuklia sa v auguste, ešte na jeseň sa liahnu imága, ktoré už nevyliezajú z pôdy a prezimujú v diapauze. Škodca má iba jednu generáciu v roku. Vyhovujú mu extrémne vysoké teploty a sucho od apríla do júla. Poškodenie rastlín kukurice je typické: mladé rastliny kukurice majú listy poškodené žerom od okraja, alebo sú na nich vyhryzené nepravidelné otvory. V priaznivých podmienkach je žer taký silný, že zostáva len stonka. Larvy požierajú jemné korienky kukurice a oslabujú rastliny. Dlhánik sa môže živiť viac ako 100 druhmi rastlín. Základnou ochranou je nepestovať kukuricu viac rokov po sebe na tom istom pozemku, podporiť regeneráciu rastlín. Imága požierajú vtáky, sú napádané entomofágnymi hubami. Nie sú autorizované insekticídy na foliárnu aplikáciu, účinkujú však pôdne insekticídy autorizované proti kukuričiarovi. Prah škodlivosti je viac ako 3 – 4 imága na 1 m.

Drôtovce (larvy kováčikov) tiež poškodzujú korene kukurice. Tiež sú proti nim povolené prípravky s účinnou látkou tefluthrin Tofino, Teflix, Force 1,5 G Force Evo pri sejbe kukurice.