Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizačná správa ÚKSÚP-u od 5.3.2013 do 14.3.2013

07-10-2013

Vzhľadom na primerané otepľovanie nastáva postupné prebúdzanie vegetácie. Striedanie období s vyššími a nižšími teplotami je v našich zemepisných šírkach bežným jarným prejavom počasia. Preto je potrebné sledovať vývoj ovocných stromov a v neposlednej miere aj počasie, pretože termín ošetrovania proti škodlivým organizmom závisí buď priamo od teploty alebo od vegetačnej fázy ošetrovanej plodiny.

Ovocné stromy
Z ovocných stromov sa najskôr ošetrujú broskyne, ktoré napáda veľmi nebezpečná choroba – kučeravosť broskyňových listov. Pri jej silnom výskyte môže dôjsť až k úplnému výpadku úrody, pri opakovaných viac rokov po sebe nasledujúcich výskytoch aj k odumretiu celých stromov. Pôvodca tejto choroby prezimuje predovšetkým na povrchu kôry vetvičiek a konárov, len menšia časť spór zostáva pod šupinami púčikov. Práve táto časť prezimujúcich spór je hlavným zdrojom jarnej infekcie. Pre šírenie tejto choroby je potrebné vlhké a daždivé počasie a nižšie teploty okolo 10oC. Je zaujímavé, že hube vyhovujú skôr nižšie ako vyššie teploty. Súvisí to zrejme s rýchlejším usychaním akejkoľvek vlhkosti, vrátane pravidelnej rannej rosy, ktorá sa pri nižších teplotách drží dlhšie na pučiacich púčikoch. Najdôležitejšie sú dažde v období pučania priamo do rozvíjajúcich sa púčikov, vlhkosť alebo sucho dlho pred pučaním nemá väčší vplyv na výskyt tejto choroby. Podľa predpovede počasia má byť byť prvá dekáda marca suchšia, ale nie úplne bez zrážok, druhá a tretia dekáda mjú byť daždivejšie. Preto možno predpokladať, že ošetrenie proti tejto chorobe bude potrebné vo všetkých oblastiach, teda aj v nížinách o niekľko dní a pre záhradkárov vo vyšších polohách rovnako. Najúčinnejšou ochranou je správne načasovaný postrek, a to v období nalievania sa púčikov, keď sa začínajú z púčikov vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Je to veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasne vykonaný postrek má značne znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky Cuprocaffaro, Cuproxat SC, Funguran, Champion 50 WP alebo Kuprikol 50, pri ktorých pri správnom ošetrení možno dosiahnuť jedným postrekom uspokojivé výsledky. Iba pri pokračujúcom vlhkom a chladnom počasí, ktoré predlžuje pučanie a tým aj možnosť infekcie, možno odporučiť ešte jeden postrek, ale už organickými fungicídmi, ako sú Delan 700 WDG, Dithane M 45, Novozir MN 80, Syllit 400 SC alebo Syllit 65 a do 22.3.2013 aj Efuzin 500 SC. Tieto možno použiť samozrejme aj pri pučaní. Podľa vyššie uvedenej predpovede nie je vylúčené, že v niektorých oblastiach budú potrebné 2 ošetrenia. Druhé ošetrenie treba vykonať 7-14 dní po prvom ošetrení najneskôr do začiatku kvitnutia stromov. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, nakoľko má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny by malo byť vyššie, a to 1 000 litrov na ha. Po kvitnutí je potrebné poškodené listy mechanicky odstrániť.
 

Zelenina
Pri pestovaní priesad zeleniny spôsobuje významné škody padanie vzchádzajúcich rastlín, ktoré je komplexným ochorením viacerých húb súčasne. Pri pestovaní treba priesadám zabezpečiť dostatok svetla, primeranú vlahu a optimálnym výsevkom dostatočnú vzdialenosť navzájom a vzdušnosť. V chemickej ochrane sa uplatňuje prípravok Previcur 607 SL v 0,15-0,25 % koncentrácii a v malospotrebiteľskom balení aj prípravok Antipleseň. Používajú sa vo forme zálievky po sejbe a presadení v množstve 3-5 litrov roztoku na 1 m2.

V Bratislave, dňa 4.3.2013

Ing. Stanislav Barok
ÚKSÚP – OOR