Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 48/2019

12-12-2019
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Nová mora na kukurici

Thaumatotibia leucotreta je polyfágny škodca, ktorý napáda vyše 70 druhov hostiteľov zo 40 čeľadí. Môže napadnúť veľa kultúrnych rastlín a aj rastliny vo voľnej prírode. Hlavnými hostiteľmi sú paprika, bavlník a Citrus, ďalej sú to broskyňa, kukurica, dub letný (Quercus robur), baklažán (Solanum melongema), vinič hroznorodý (Vitis vinifera), kukurica (Zea mays), ricín obyčajný (Ricinus communis) , ruže, makadamové orechy, avokádo a ricín, menej významné sú kakao, karambola, káva, guáva, liči, ebenovník, rajčiakové (hurmikaki) a granátové jablko a fazuľa.

Obr. 1

Má sa za to, že mora pochádza zo subsaharskej Afriky. Mimo Afriky sa tento hmyz zistil v Európe a Spojených štátoch. Od roku 1984 do roku 2008 došlo k zachyteniu mory na 99 rastlinných druhoch v 34 vstupných prístavoch v Spojených štátoch. Prvý výskyt v Izraeli bol potvrdený tiež v roku 1984 na makadamových orieškoch. V roku 2009 sa vyskytla v Holandsku. Občasné výskyty sú aj vo Švédsku a Veľkej Británii, nepredpokladá sa však, že by pochádzali z udomácnených populácií. V júni 2018 bol škodca pomocou lapačov odchytený v skleníkoch zameraných na produkciu papriky v Nemecku. Väčšie výskyty sú v Afrike (Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Kapverdy, Stredoafrická republika, Čad, Kongo (demokratická republika), Pobrežie Slonoviny, Eritrea, Etiópia, Gambia, Ghana, Keňa, Madagaskar, Malawi, Mali, Maurícius, Mozambik, Niger, Nigéria, Réunion, Rwanda, Svätá Helena, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Južná Afrika, Sudán, Svazijsko, Tanzánia, Togo, Uganda, Zambia, Zimbabwe).

Opis príznakov napadnutia

Škody spôsobujú larvy požerom vo vnútri plodov. Poškodenia požerom môžu následne vytvoriť vstupnú bránu pre sekundárnu baktériovú alebo hubovú infekciu. Belavé vajíčka kladie na povrch plodu buď jednotlivo alebo v malých skupinách. Krátko po vyliahnutí larvy prechádzajú do plodov, kde začínajú úživný žer. Mladé larvy sú svetlej farby s tmavo hnedou hlavou a zvyčajne sa vyvíjajú cez 5 instarov. Neskôr môžu byť larvy dlhé až 15 mm a sú ružovo červenej farby s tmavo hnedou hlavou. Po úživnom žere sa larvy kuklia v pôde. Dospelce sú 7 – 8 mm dlhé a rozpätie krídiel dosahuje 15 – 20 mm. Predné krídla majú pestrú hnedú až sivú kresbu s bielou škvrnou v strede. Zadné krídla sú svetlo hnedej farby. Dospelci nie sú považovaní za dobrých letcov, avšak niektoré štúdie poukazujú na to, že samci sú schopní reagovať na samičky vzdialené aj viac než 1 km.

Má sa za to, že mora pochádza zo subsaharskej Afriky. Mimo Afriky sa tento hmyz zistil v Európe a Spojených štátoch. Od roku 1984 do roku 2008 došlo k zachyteniu mory na 99 rastlinných druhoch v 34 vstupných prístavoch v Spojených štátoch.

Mora  Thaumatotibia leucotreta je prispôsobená na prežitie v teplom podnebí. Teploty pod 10 stupňov Celzia bránia rozvoju a znižujú mieru prežitia. Pod 1° C sa ukončia všetky fázy životného cyklu, ktoré vedú k usmrteniu. Za ideálnych podmienok (teplota a vlhkosť) môže produkovať až päť generácií ročne. Má štyri vývojové štádiá: vajíčka, larvy, kukly a dospelé mory. Samičky kladú svoje vajíčka medzi 17:00 a 23:00 hod. na povrch hostiteľských plodov v nepravidelných intervaloch počas celého svojho života. Za ideálnych podmienok (25° C) môže jediná samička vyprodukovať až 800 vajec. Inkubácia vajíčok závisí od teploty a doba od nakladenia do vyliahnutia sa pohybuje od 2 do 22 dní. Vyššie teploty korelujú s rýchlejšou vývojovou rýchlosťou. Vajíčka sú vajcovitého tvaru s granulovaným povrchom. Pri prvom nakladení majú krémovú až bielu farbu, ktorá sa s vývojom mení na červenkastú. Veľkosti sa menia okolo 0,77 mm na dĺžku, 0,60 mm na šírku a 1 mm na priemer. Po vyliahnutí z vajíčok larvy vŕtajú do hostiteľského ovocia otvor s priemerom 1 mm. V mieste rany sa objaví sfarbenie. Mladé larvy sa živia vonkajšou časťou plodov, zatiaľ čo staršie exempláre sa pohybujú ďalej do vnútra. V plodoch môže prežiť niekoľko lariev. Táto fáza trvá 12 až 67 dní v závislosti od poveternostných podmienok. Po ukončení vývinu larvy opúšťajú napadnuté plody a padajú na zem na hodvábnych nitiach. Spočiatku sú larvy po vyliahnutí iba 1 mm veľké a sú škvrnité. V čase, keď larvy vychádzajú z plodov aby sa zakuklili, majú 15 mm a oranžovú a ružovú farbu. V pôde  tvoria smotanovo sfarbený kokón. Dĺžka tejto fázy je regulovaná z hľadiska teploty a pohlavia. Teplejšie obdobia napomáhajú rýchlemu vývoju, zatiaľ čo chladnejšie teploty spomaľujú proces. Samčie mory potrebujú na dosiahnutie zrelosti 13 až 47 dní a samičie 11 až 39 dní. V poslednom štádium vývoja z kukly vyjde okrídlený hmyz. Mory sú neaktívne počas dňa a sú aktívne iba počas nočných hodín do niekoľkých stoviek metrov od vyliahnutia. Samci žijú 14 až 57 dní, zatiaľ čo samičky žijú 16 až 70 dní. Dospelé mory majú krídla s rozmermi 1,25 až 2 cm s rôznymi farbami: šedá, hnedá, čierna a oranžovo hnedá. Zadná časť samičky je o niečo väčšia.

Obr. 2

Obr. 3

Mora  Thaumatotibia leucotreta predstavuje problém pre citrusový priemysel. Všetky štádiá vývoja citrusových plodov sú citlivé na zamorenie. Vajíčka kladú na povrch ovocia. U citrusov napríklad oranžovej farby sa v mieste prenikania vyliahnutých larvičiek do kože objaví hnedé sfarbenie a ovocie už nie je obchodovateľnou položkou a tiež sa zvyšuje výskyt chorôb a plesní. Napadnuté ovocie často  predčasne opadá. USDA (Ministerstvo poľnohospodárstva Spojených štátov) odhaduje straty na úrode v niektorých prípadoch až na 20 percent. Výsledkom šírenia mory je zvýšenie používania pesticídov.

Ochrana

Prevencia je uprednostňovaným postupom pri manipulácii s bojom proti more. Inšpekcie dovážaného a vyvážaného tovaru bránia šíreniu mory. Existuje niekoľko prostriedkov na zvládnutie zamorenia.

V bulletine z roku 1921 o more Thaumatotibia leucotreta, ktorý vypracovala juhoafrická vláda, sa uvádzajú opatrenia na riešenie zamorenia: zakrývanie stromov pomocou sietí ako účinná prax a podporujú ničenie všetkých divo rastúcich ovocných stromov v blízkosti sadu , zber a ničenie všetkého opadaného ovocia. Jedným z najbežnejších ochranných opatrení je používanie pesticídov. Feromónové lapače sa používajú na monitorovanie a prognózu výskytu. Tím na Rhodes University v Južnej Afrike pripravuje vírus, ktorý útočí na moru Thaumatotibia leucotreta. Patogénny vírus je známy ako Cryptophlebia leucotreta granulovirus (CLGV) a žije v tráviacom trakte mory. Infekcia vedie k zníženiu chuti do jedla a predčasnej smrti. Patogén je tiež schopný mutácií a bude schopný vydržať možnú rezistenciu, ktorá sa na vírus môže vyvinúť.

Na Slovensku sme túto moru zatiaľ nezaznamenali, ale počas vegetácie v roku 2019 prebehol monitoring v obchodnej sieti najmä na paprike a na poľných plodinách hlavne na kukurici.