Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 17/2019

03-05-2019
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Listové choroby obilnín

Na jačmeňoch je najrozšírenejšia choroba hnedá škvrnitosť jačmeňa Pyrenophora teres anamorfa Drechslera teres syn. Helminthosporium teres. Môžete ju pozorovať veľmi skoro, lebo mycélium prerastá z rastlinných zvyškov do klíčiacich rastlín. Neskôr tvorí askospóry a infikuje ďalšie rastliny prenášaním vetrom a dažďom. Prvá vlna kulminuje vo fáze odnožovania. Druhá vlna prichádza v obdobi steblovania a klasenia. Choroba má dva typy: sieťovitú a škvrnitú, vždy tmavohnedej farby. Za prah škodlivosti sa považuje 25 % napadnutých rastlín pričom sa hodnotí najviac napadnuté poschodie.

Rhynchospóriová škvrnitosť jačmeňa Rhynchosporium secalis má podobnú bionómiu. Vyhovuje jej vlhké a chladnejšie počasie, teplota 15-18º C, vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. K infekciám dochádza pri nízkej slnečnej radiácii už za 8 dní. Odlišuje sa od hnedej škvrnitosti belavými škvrnami rôznych tvarov s ostrým vonkajším tmavohnedým lemovaním a viditeľnými kruhmi. Najviac postihuje spodné listy.

Preventívne pôsobí výber geneticky odolných odrôd, striedanie plodín, likvidácia výdrvu jačmeňa, používanie zdravého certifikovaného a moreného osiva, počas vegetácie pravidelné hodnotenie porastu, správna diagnostika a rýchle rozhodnutie o ošetrení.

Proti škvrnitostiam v ozimnom jačmeni sú autorizované: azoxystrobin Tazer 250 SC, azoxystrobin+cyproconazole Comrade, bixafen+prothioconazole+tebuconazole Skyway Xpro, bixafen+tebuconazole v prípravku Zantara a Propel alebo Mandarin nové autorizácie, cyproconazole+izopyrazam v prípravku Seguris Bold dopredaj, prothioconazole+tebuconazole Prosaro 250 EC alebo Traper, picoxystrobin Retengo, strobiluríny v kombinácii s azolmi cyproconazole+trifloxystrobin Sfera 535 SC,  prothioconazole+trifloxystrobin Delaro, epoxiconazole+fenpropimorph Tango Super, posilnené o kresoxim-methyl Allegro Plus a azoxystrobin+epoxiconazole Rubric XL, epoxiconazole Rubric, a azoxystrobin+tebuconazole Mirador Forte, cyproconazole+propiconazole Artea Plus, fenpropidin+propiconazole Agent alebo Archer Turbo, fluxapyroxad+metconazole Librax, fluxapyroxad+pyraclostrobin Priaxor, fluoxastrobin+prothioconazole Fandango 200 EC, prochloraz Mirage 45 EC alebo Sportak HF, cypronidil+propiconazole Stereo 312,5 EC, epoxiconazol+kresoxim-methyl Juwel. Trojkombinácia bixafen+fluoxastrobin+prothioconazole je v prípravkoch Variano Xpro a  epoxiconazole+fluxapyroxad+paraclostrobin je v prípravku Adexar Plus, epoxiconazole+fenpropimorph+metrafenone v prípravku Capalo, rovnako ako azoly so spiroxamine v prípravku Hutton alebo Soligor 40 EC, s triadimenol v prípravkoch Falcon 460 EC Impulse Super, s fenpropidin v prípravku Artemis. Povolené sú aj propiconazole Barclay Bolt XL alebo Bumper 25 EC,  penthiopyrad Vertisan a kombinácia cyprodinil+isopyrazam v prípravku Bontima. Autorizovaný je aj tetraconazole+thiophanate-methyl Yamato.

Vývoj obilnín rýchlo napreduje, treba sa pripraviť aj na infekcie hrdzí, ktoré napádajú rôzne obilniny.

Hrdza plevová  Puccinia striiformis je jednobytná hrdza. Prezimuje mycélium na výmrve alebo na oziminách, šíri sa v ohniskách, už aj na jeseň. Napáda najmä pšenicu, jačmeň, ovos a raž a druhy z čeľade Poaceae. Prvé prejavy sú na špičkách listov v podobe kôpok urédií, neskôr splývajú do prúžkov na oboch stranách litov. Prechádza na celé rastliny, steblá, pošvy aj zrná. Prah škodlivosti je určený nasledovne: výskyt urédií na 5 a viac % odnoží vo fáze steblovania a 15 % odnoží vo fáze klasenia.

Hrdza pšeničná Puccinia  recondita je dvojbytná hrdza, potrebuje medzihostiteľov, na ktorých prezimuje a na jar infikuje porasty pšenice, v lete sa šíri letnými spórami a v polovici júla tvorí znovu zimné výtrusy.  Malé oranžové kôpky uredospór sa objavujú v období steblovania na listoch a steblách. Postupne sa zväčšuje ich počet a veľkosť až môžu pokryť celé listy z oboch strán. Listy odumierajú a rastlina usychá. Najnebezpečnejšie je napadnutie stebla, pri ktorom je obmedzená výživa klasu. Napáda aj klasy. Šíri sa, ak je veľmi teplo. Životnosť uredospór je 2 – 12 mesiacov, prenášané sú na veľké vzdialenosti, aj cez oceány. Sú tak prispôsobivé, že často nepotrebujú na prezimovanie ani medzihostiteľa a napadnú oziminy už na jeseň z výdrvu. Hrdza pšeničná napáda len pšenicu a pýr. Rovnako dvojbytná je aj hrdza trávová Puccinia graminis. Tiež tvorí podlhovasté kôpky urédií roztrúsené alebo čiarkovito v radoch na oboch stranách listov, listových pošvách a na steble, pri silnom infekčnom tlaku aj na klasoch. Hostiteľskými rastlinami hrdze trávovej sú jačmeň, pšenica, raž, ovos a trávy.

Hrdza jačmenná Puccinia hordei  prezimuje na výdrve, alebo na listoch ozimného jačmeňa. Má schopnosť šíriť sa aj v zimnom období a vytvárať kôpky uredospór. Malé oranžové kôpky uredospór sa objavujú v období steblovania na listoch a steblách. Postupne sa zväčšuje ich počet a veľkosť, môžu pokryť až celé listy. Listy odumierajú a rastlina usychá. Tam, kde sa pestuje iba jarný jačmeň, neprezimuje. Napáda jarný aj ozimný jačmeň. Hrdza jačmenná je nenáročná na teplotu, stačí jej 5°C. Optimum je 15 – 20°C a 100% vlhkosť vzduchu.

Hrdza ovsená Puccinia coronata syn. Puccinia coronifera napáda  ovos siaty. Hlavný zdroj infekcie sú aecídiospóry, ktoré sa tvoria na jar na medzihostiteľských rastlinách rešetliaka. Hrdza ovsená je dvojbytná hrdza. Vyhovujúce pre jej rozvoj a šírenie sú vlhké oblasti, slabo kyslé pôdy. Klíčenie spór je v rozmedzí 0 – 30°C. Výskyt je zriedkavejší, ale škodlivosť môže byť veľmi silná. Rozšírenie podporuje silné zastúpenie ovsa v osevnom postupe. Príznaky sú podobné ako pri hrdzi trávovej, rozlíšenie možno len pod mikroskopom. Malé oranžové kôpky uredospór sa objavujú v období steblovania na listoch a steblách. Postupne sa zväčšuje ich počet a veľkosť až môžu pokryť celé listy. Listy odumierajú a rastlina usychá.

Hrdza ražná Puccinia recondita syn. Puccinia dispersa  je tiež dvojbytná hrdza, potrebuje medzihostiteľov (smohla, kamienka, prhlica, hadince a iné). Prezimuje ako mycélium a uredospórami. Je schopná rozširovať sa aj v zime. Ideálne teploty pre šírenie sú 9 – 22°C, 100% relatívna vlhkosť vzduchu. Objavuje sa na listoch už na jeseň ako nepravidelne roztrúsené kôpky oranžových uredospór na vrchnej strane listu. Napadnuté rastliny horšie prezimujú. Jej výskyt nie je hospodársky významný.

Na potlačenie hrdzí sú vhodné takmer všetky autorizované fungicídy do obilnín okrem účinnej látky quinoxyfen (Atlas) a thiophanate-methyl (Topsin 500 SC).

Pri dosiahnutí kritického čísla, aplikujte fungicídy proti múčnatke trávovej (Blumeria graminis). Napáda všetky ozimné obilniny. Prah škodlivosti je 70% odnoží s výskytom múčnatky na niektorom z horných troch listov počas odnožovania do začiatku klasenia BBCH 21-51. Pre množstvo autorizovaných prípravkov a účinných látok neuvádzam ich názvy. Všetky sú uvedené na www.uksup.sk v aplikácii ISPOR.