Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 19/2018 - Voška kapustová na repke

10-07-2018
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Na napadnutých rastlinách sa v tomto období vyskytujú na šešuliach a stonkách kolónie sivozelených vošiek. Je to voška kapustová Brevicoryne brassicae. Za priaznivých podmienok sa voška kapustová rýchlo šíri po celej rastline a taktiež ohniskovo na rastliny susedné rastliny, najčastejšie na okrajoch parciel. Cicaním vošiek sa pletivá deformujú, šešule žltnú a ďalej sa nevyvíjajú. Medovica, ktorú vošky vylučujú môže byť živnou pôdou černí. Voška kapustová prezimuje v štádiu vajíčka a podľa podmienok aj vo forme neokrídlených dospelých jedincov na kapustovitých rastlinách. Na jar sa voška množí a vytvára najprv kolónie neokrídlených a ku koncu jari aj okrídlených jedincov. Voška kapustová je letovo veľmi aktívna a môže prilietať aj z veľkých vzdialeností. Dobre znáša teploty 28 °C až vysoko nad 30 °C, prípadne sa potom množí ešte rýchlejšie. V priebehu leta sa vytvára viac – za priaznivých podmienok aj vyše 10 – generácií, ktoré sa skladajú z bezkrídlových aj okrídlených jedincov. Na jeseň začínajú samičky po spárení klásť vajíčka na kapustovité, medzi iným aj na repku. Prah škodlivosti je napadnutie 10 a viac % súkvetí 100 a viac voškami alebo okrajovo 2 kolónie vošiek na 1 m².

Autorizovaný je prípravok s kombináciou účinných látok cypermehrin+chlorpyrifos Nurelle D alebo čistý gamma-cyhalothrin v prípravkoch Nexide Rapid alebo protivoškový prípravok Pirimor 50 WG s účinnou látkou pirimicarb.

Pásavka zemiaková

Pásavka zemiaková (Leptinotarsa decemlineata) je najznámejší škodca zemiakovej vňate, spôsobuje holožery. Chrobák má telo oválne, vypuklé a na povrchu lesklé. Krovky sú žlté s desiatimi pozdĺžnymi čiernymi pruhmi. Vajíčko je 0,8-1 mm dlhé, podlhovasté, lesklé, žltooranžové, neskôr tmavne. Larva sa vyvíja v štyroch instaroch, narastie na 15-16 mm a zmení farbu od červenej po žltočervenú. Kukla je voľná, neobalená, dlhá 9 mm. Imága prezimujú 10-15 cm hlboko v pôde na zemiačniskách. Na jar po oteplení vyliezajú z pôdy a preliezajú na nové porasty zemiakov. Oplodnené samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v kôpkach, jedna samička môže naklásť až 500 vajíčok, ktoré prilepuje na listy. Larvy sú po vyliahnutí veľmi žravé, žerú vo dne v noci, až v poslednom štvrtom instare zalezú do pôdy, odpočinú si a zakuklia sa. Mladé chrobáky ešte môžu v priaznivom počasí vyliezť von a založiť druhú generáciu alebo upadnú do diapauzy a prezimujú.

Kritické číslo pre prah škodlivosti je 100 jarných chrobákov alebo 5 000 lariev na hektár, prípadne 14 ohnísk lariev na ha.

Prípravky povolené na pásavku zemiakovú používajte v súlade s etiketou. Upozorňujem na jedovatosť niektorých prípravkov pre včely, preto treba brať do úvahy aj kvitnúce buriny, ktoré môžu včely v hojnom počte navštevovať. Prípravky pre včely jedovaté sú v zátvorke označené klasifikáciou Vč1. Autorizované sú s účinnou látkou azadirachtín Neemazal-T/S s ochrannou dobou iba 4 dni, na báze chlorantraniliprole Coragen 20 SC,  spinosadu Spintor, imidaclopridu Midash 20 SL, clothianidin Apache 50 WG (Vč1, max. 2-x za sezónu), účinná látka thiacloprid v prípravkoch Bariard, Biscaya 240 OD, Ecail Ultra, len na sadivové zemiaky Calypso 480 SC a Calypso Al, kombinácia deltamethrin + thiacloprid Proteus 110 OD, účinná látka thiametoxam Actara 25 WG (Vč1, max. 2-x za rok), acetamiprid  Mospilan 20 SP ( paralelné prípravky Aceta, Green Mospi, Yoroi a Zonna, max. 2-x za sezónu) a pyretroidné prípravky Vaztak 10 EC, Vaztak Active, Eribea, (paralelné prípravky Alfathrin 10 EC a Fastac) s účinnou látkou alpha-cypermethrin (max. 2-x za sezónu, nie skoré odrody), beta-cyfluthrin  Buldock 25 EC ( paralelný prípravok Green Bull (max. 1-x za sezónu), cypermethrin Cyprin 10 EC (Vč1), deltamethrin Decis EW 50, Decis Protech, Delta EW 50 a Decis Al (aj na rajčiaky), Scatto, lambda-cyhalothrin  Sparviero, aj na rajčiaky Karate Zeon 5 CS, zeta-cypermethrin Fury 10 EW, (paralelné prípravky Greenfury a Zetta) a účinná látka tau-fluvalinate Mavrik 2 F.

Upozorňujeme, že prípravky s obsahom iba pyretroidnej účinnej látky majú výrazne zníženú účinnosť pri teplotách nad 25°C.