Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Signalizácia / Signalizačné správy

Signalizácia v ochrane rastlín – 10/2018 - Regenerácia a regulácia ozimných obilnín a repky

04-05-2018
Ing. Alena Škuciová | [email protected]
ÚKSÚP – OKOR Topoľčany

Po prvom prihnojovaní repky a obilnín dusíkom, nasledujú ďalšie operácie na podporu rastu a rozvoja porastov zamerané na regeneráciu a stimuláciu.

Retacel Extra R 68 s účinnou látkou chlormequat patrí medzi kvartérne amónné soli, ktoré pôsobia ako inhibítor biosyntézy gibberellinov. Bráni predlžovaniu buniek a tým skracuje a posilňuje stonku a vytvára odolnejšie rastliny. Taktiež ovplyvňuje vývojový cyklus rastliny a má za následok bohatšie kvetenstvo, ktoré môže viesť k vyšším úrodám aj k vyššej kvalite zŕn. Môže podporovať aj vytváranie chlorofylu a tvorbu koreňov. U obilnín je hlavným efektom zvýšenie odolnosti proti poliehaniu. V pšenici ozimnej využite skorú jarnú aplikáciu na podporu odnožovania riedkych, zle prezimovaných porastov. Ošetrujte porasty pri počte rastlín pod 300 na m2 vo všetkých výrobných oblastiach na začiatku odnožovania na zahustenie porastu pri objavenie sa 1. až 5. odnože BBCH 21-25. V raži aplikujte v rastovej fáze, keď 1. kolienko je minimálne 2 cm nad odnožovacím uzlom (BBCH 31) na zahustenie porastu. Na vyrovnanie odnoží ozimného jačmeňa aplikujte skoro na jar  po obnovení rastu na začiatku odnožovania (objavenie sa 1. až 5. odnože BBCH 21 – 25) , pre podporenie riedkych, zle prezimovaných porastov. Ošetrujte lepšie odnožujúce porasty s počtom pod 200 rastlín na m2 a menej odnožujúce porasty s počtom rastlín pod 250 rastlín na m2. Platí zákaz skrmovania na zeleno, silážovania a senážovania ošetreného ozimného jačmeňa.

Stabilan alebo Celstar 750 SL s rovnakou účinnou látkou chlormequat je prijímaný listovou plochou. Účinkuje systémovo, ovplyvňuje predlžovací rast, skracuje a zosilňuje internódiá, podporuje tvorbu odnoží. Mechanizmus účinku chlormequat-chloridu spočíva v tom, že brzdí biosyntézu giberelínu a auxínu v rastline, čím sa zoslabuje nadvláda vrcholu rastliny nad postrannými základmi. V závislosti od toho, v ktorej rastovej fáze sa aplikuje, dochádza k podporeniu rozvetvovania – odnožovania, alebo k skracovaniu predlžovacieho rastu internódií. V pšenici ozimnej proti poliehaniu aplikujte v rastovej fáze od 4. listu do začiatku predlžovania BBCH 14-30.

Spatial Plus je systémovo pôsobiaci rastový regulátor prijímaný listami s účinnou látkou chlormequat obohatenou o ethephon. Jeho pôsobením dochádza k brzdeniu predlžovacieho rastu a zosilňovaniu internódií. Zabrzdením rastu obilnín sa zvyšuje ich odolnosť proti poliehaniu a tým dochádza k zlepšeniu podmienok pri ich zbere. Chlormequat spomaľuje biosyntézu giberelínu a auxínu v rastline, čím sa spomaľuje apikálna dominancia hlavného stebla a podporuje vývoj vedľajších odnoží, ktoré následne vytvárajú viac zŕn v klase. Pridaná účinná látka ethephon preniká do rastlinných pletív, kde stimuluje biosyntézu ethylénu, ktorý spoločne s ďalšími hormónmi stimuluje syntézu spevňujúcich látok (lignín a celulóza) a taktiež skracuje dĺžku stonky. V pšenici ozimnej a jačmeni  ozimnom ošetrujte od rastovej fázy začiatku predlžovania stebla (odnože vzpriamené, 1. internódium sa začína predlžovať, vrchol klasu je min. 1 cm nad odnožovacím uzlom), do rastovej fázy, kedy je zástavnicový list plne vyvinutý (jazýček zástavnicového listu už viditeľný) BBCH 30 - 39. V závere minulého roku boli autorizované ďalšie prípravky s účinnou látkou etephon: prípravky Reducer 510 SLKorekt 510 SL sú regulátory rastu vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou, určené proti poliehaniu pšenice ozimnej, tritikale a jačmeňa jarného.

AtonikAsahi SL sú stimulátory rastlín, ktorých účinnými látkami sú aromatické nitrozlúčeniny. Tieto nitrozlúčeniny sa nachádzajú v prirodzených podmienkach v každej rastline. Aplikáciou prípravku Atonik sa v rastlinách zvýši koncentrácia týchto látok, čo má za následok zrýchlenie prúdenia cytoplazmy v  bunkách rastlín a zrýchlenie látkovej premeny. Výsledným efektom takto ovplyvnených procesov je mohutnejší rast rastlín, lepší vývoj kvetných orgánov, zlepšené podmienky opelenia, lepšie nasadzovanie plodov, predĺženie vegetačnej doby, vyššie úrody, vyššia kvalita plodov. Po aplikácii prípravku na stimuláciu úrody sa dosiahne pozitívny efekt na zvýšení úrody len vtedy, ak rastliny budú mať na vytvorenie požadovanej vyššej úrody dostatok živín a vody. Pri pšenici na stimuláciu úrody je 1. aplikácia v štádiu odnožovania (BBCH 21-29) a 2. aplikácia v štádiu BBCH 31 (1. kolienko minimálne nad odnožovacím uzlom). Možno aplikovať aj ako TM s kvapalným hnojivom v období produkčného prihnojovania. Interval medzi aplikáciami je 10 dní.

V repke ozimnej ovplyvňuje  rast a vývoj  rastlín, semien a  ich kvalitu (obsah oleja). Používa sa v nasledovných dávkach: 1. aplikácia  počas tvorby kvetných pukov v štádiu  BBCH 50-57 (predlžovanie vrcholového kvetenstva) formou postreku na list.  2. aplikácia v štádiu  BBCH 60 (začiatok  kvitnutia) formou postreku na list. Odporúčaná dávka prípravku 0,6 l  a vody 300-500 l/ha. Interval medzi aplikáciami 10 dní.

Medax Top je postrekový systémovo pôsobiaci regulátor rastu určený na obmedzenie poliehania obilnín. Účinné látky  prípravku, prohexadione-calcium+mepiquat-chloride sú prijímané prostredníctvom listov a stoniek rastlín a ďalej sú v rastline rozvádzané. Tým sa  skracuje steblo, zväčšuje jeho priemer, zvyšuje silu stebla a podporuje rast koreňov rastlín. Tým dochádza k zlepšeniu odolnosti proti poliehaniu a proti steblolamu. Rozsah redukcie rastu závisí na plodine, dávke a termíne aplikácie. Používajte vždy tam, kde na základe skúseností, miestnych podmienok, zaradenia do osevného postupu, odrodovej náchylnosti, intenzity hnojenia predovšetkým dusíkom, hrozí poľahnutie porastu. Medax Top používajte predovšetkým v silných, dobre odnožených porastoch. Platí zásada, že čím sú podmienky pre bujný rast priaznivejšie, tým je prípravok účinnejší. Zásadne nepoužívajte v porastoch riedkych, oslabených, nedostatočne vyživovaných, ktoré sú neskoro vzídené a slabo odnožené. Nepoužívajte v porastoch nedostatočne zásobených vodou. Prípravkom Medax Top sa nedajú korigovať hrubé chyby pri pestovaní, taktiež sa nedá zabrániť poľahnutiu v dôsledku extrémne nepriaznivého počasia. Ošetrujte od začiatku steblovania, v BBCH 30 (1. internódium sa začína predlžovať, vrchol klasu je min. 1 cm nad odnožovacím uzlom) do BBCH 39 (zástavnicový list je plne vyvinutý, jazýček je už viditeľný),  Prípravok Medax Top aplikujte v dávke 0,6 – 1,0 l na ha spolu so síranom amónnym (0,3 – 0,5 l). Množstvo postrekovej kvapaliny 200 – 400 l na ha. Ošetrite max. 1x za sezónu v danej plodine. Po postreku by nemalo min. 2 - 3 hodín pršať. Prípravok sa nesmie používať, ak bezprostredne pred alebo po postreku možno očakávať mráz. Podsevy nie sú postrekom nepriaznivo ovplyvňované. Jednotlivé odrody môžu v závislosti od miestnych podmienok na stanovišti reagovať rôzne. Autorizovaný je do pšenice ozimnej, jačmeňa ozimného a raže.

Prípravok Medax Max s účinnými látkami prohexadione-calcium+trinexapac-ethyl do pšenice, jačmeňa, raže, tritikale na zvýšenie odolnosti proti poliehaniu. Prípravok aplikujte od konca odnožovania až do štádia zástavnicového listu (BBCH 29-39) najviac jedenkrát za sezónu. V prípade delenej aplikácie aplikujte v rastovom štádiu od odnožovania až do konca metania (BBCH 29 - 49), a to tak, aby celková dávka nepresiahla v pšenici ozimnej a v tritikale  0,75 kg/ha a v jačmeni ozimnom a raži 1 kg/ha. Minimálna dávka pri delenej aplikácii je 0,3 kg/ha. Množstvo postrekovej kvapaliny 100 – 400 l na ha.

Trinexapac-ethyl je účinná látka  prípravku Moddus. Patrí do skupiny cyclohexandionov. Mechanizmus účinku prípravku spočíva v zastavení syntézy giberelínov. K efektívnemu zastaveniu tvorby giberelínov dochádza na konci reťazca ich syntézy a tým dochádza k zastaveniu predlžovacieho rastu rastlín. Moddus je v prevažnej miere prijímaný zelenými časťami rastlín a je rýchlo translokovaný do meristematických pletív, kde spôsobuje zabrzdenie predlžovania stonkových internódií. Zabrzdenie rastu rastlín vedie k zníženiu ich výšky - zvyšuje sa odolnosť proti poliehaniu. Ošetrenie jačmeňa ozimného vykonajte na jar od rastovej fázy 1. kolienka viditeľného  tesne nad povrchom pôdy vzdialeného od odnožovacieho uzla min. 1 cm do fázy, keď je 5. kolienko minimálne 2 cm nad 4. kolienkom (BBCH 31-35). Ošetrenie raže ozimnej vykonávajte na jar od  rastovej fázy 1. kolienka viditeľného  tesne nad povrchom pôdy vzdialeného od odnožovacieho uzla min. 1 cm do fázy, keď je vlajkový list celkom vyvinutý (BBCH 31-39) Ošetrenie tritikale vykonávajte na jar od rastovej fázy 1. kolienka viditeľného  tesne nad povrchom pôdy vzdialeného od odnožovacieho uzla min. 1 cm do fázy, keď je vlajkový list celkom vyvinutý (BBCH 31-39). Prípravok je určený pre použitie v  odrodách pšenice ozimnej náchylných na poliehanie. Ošetrenie pšenice ozimnej vykonajte na jar od  rastovej fázy 1. kolienka viditeľného  tesne nad povrchom pôdy vzdialeného od odnožovacieho uzla min. 1 cm (BBCH 31)  do 5. kolienka minimálne 2 cm nad 4. kolienkom (BBCH 35).  Prípravok aplikujte len na porasty vyrovnané, s dobrou minerálnou výživou a v dobrom kondičnom stave

Ošetrenie repky ozimnej vykonávajte na jar od  rastovej fázy viditeľného predĺženia 9. internódia do fázy viditeľných samostatných kvetných pupeňov, ktoré sú stále ešte uzavreté (BBCH 39-55).

Moxa je regulátor rastu a vývoja rastlín určený k zvýšeniu odolnosti proti poliehaniu, má rovnakú účinnú látku ako predchádzajúci prípravok. Giberlíny sú rastové hormóny podporujúce predlžovací rast. Účinná látka prípravku je prijímaná zelenými časťami rastliny a je rozvádzaná vodivým systémom do rastlinných pletív. Vplyvom toho dochádza k inhibícii predlžovania stonkových internódií, čo sa prejavuje zabrzdením rastu rastlín. Zabrzdenie rastu rastlín vedie k zníženiu ich výšky – zvyšuje sa odolnosť proti poliehaniu. Odporúčané množstvo vody je 200-400 litrov na ha. Počas vegetácie vykonajte maximálne 1 ošetrenie. V pšenici ozimnej aplikujte v štádiu BBCH 30 (začiatok steblovania) do BBCH 39 (objavenie sa jazýčka posl. listu). V jačmeni ozimnom aplikujte 0,4 l.ha-1 v štádiu BBCH 30 (štádium. začiatok steblovania) do BBCH 32 (štádium. 1. kolienka). Ak je nutné zaorať obilniny ošetrené prípravkom Moxa, náhradné plodiny môžeme pestovať bez obmedzení. Prípravok sa v pôde rýchlo rozkladá. Príjem koreňmi je obmedzený. Nie sú známe žiadne obmedzenia pre následné plodiny. Rovnako účinkuje aj prípravok Optimus v dávke 0,4-0,45 l max.1x za vegetáciu a prípravok Fixator, ktorý je povolený aj v raži, tritikale a ovsi, nie je povolený do semenných porastov. Účinné látky rovnako patria do skupiny cyclohexanedionových derivátov, redukujú hladinu giberelínov čím dochádza k spomaleniu rastu rastlín. Len v ozimnej pšenici a ozimnom jačmeni sú povolené na obmedzenie poliehania prípravky s rovnakou účinnou látkou po obchodnými názvami Next alebo Blade.

Cerone 480 a Flordimex T Extra s účinnou látkou ethephon sú rastové regulátory, ktoré ľahko prenikajú do pletív, kde sa účinná látka rozkladá za vzniku etylénu, ktorý pôsobí na fyziologické procesy. Prípravok skracuje dĺžku stebla a zvyšuje odolnosť proti polievaniu. Sú určené na aplikáciu vtedy, ak sa vytvoria podmienky pre poliehanie v neskoršej rastovej fáze. Pšenicu ozimnú ošetrite vo fáze 32-39 BBCH, t.j. od štádia 2. kolienka (2. kolienko je minimálne 2 cm nad 1. kolienkom) do fázy zástavnicového listu (zástavnicový list je celkom vivinutý, jazýček už viditeľný). Jačmeň ozimný ošetrujte v rastovej fáze BBCH 37-45, keď je zástavnicový list už viditeľný, ešte stočený až do štádia koniec klasenia (jazýček posledného listu je celkom vyvinutý, listová pošva silno zdurená). Raž ozimnú a tritikale ošetrujte v rastovej fáze 32-39, t.j. od štádia 2. kolienka (2. kolienko je minimálne 2 cm nad 1. kolienkom) do fázy zástavnicového listu (zástavnicový list je celkom vyvinutý, jazýček už viditeľný). Prípravky aplikujte na suché rastliny, dážď do 4-5 hodín po aplikácii znižuje účinnosť. Neošetrujte kultúry poškodené škodcymi, chorobami alebo nedostatkom živín.

Caryx je rastový regulátor s účinnymi látkoami mepiquat chloride+metconazole vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou určený na ošetrenie repky ozimnej, ktorý v jesennom období reguluje rast, ovplyvňuje hrúbku koreňového krčka, a tým zvyšuje istotu prezimovania. V jarnom období reguluje rast, ovplyvňuje rovnomerné zapojenie porastu, počet a nasadenie plodných vetiev a pôsobí proti poliehaniu. Účinná látka mepiquat chloride ovplyvňuje produkciu fytohormónov v rastline, inhibuje biosyntézu fytohormónu giberelin, čím je brzdený rast. Následkom toho sa skracuje dĺžka hypokotylu, zväčšuje sa jeho priemer a steny sa stávajú pevnejšími. Táto vlastnosť je žiaduca predovšetkým na jeseň na vytvorenie silného koreňového krčku a následné bezproblémové prezimovanie; ovplyvňuje tiež výšku vegetačného vrcholu. Po aplikácii na jar má vplyv na zapojenie porastu po zime, počet plodných vetiev, výšku nasadenia 1. plodnej vetvy a výšku rastlín a pôsobí proti poliehaniu. Pôsobí hĺbkovo a systémovo, vykazuje veľmi dobrý preventívny a kuratívny účinok proti chorobám, t.j. chráni listy pred napadnutím, ale takisto aj po infekcii. V prípade potreby regulácie rastu aplikujte prípravok v termíne od štádia rastu bočných výhonov (BBCH 33-39) v dávke 1 - 1,4 l.ha-1; maximálny počet aplikácií: 1x za sezónu. Dávka vody: 150-400 l.ha-1.

Regulátory rastu neodporúčame používať v prípadoch, keď je porast nevyrovnaný, podvyživený alebo inak stresovaný.