Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Rastlinná výroba / Zelenina

Špargľa je zelenina kráľov

23-05-2017
prof. Ing. Magdaléna Valšíková, PhD. | [email protected]
FZKI, SPU Nitra

Špargľa sa oddávna považuje za kráľovskú zeleninu. V stredoveku francúzsky kráľ Ľudovít XIV. odmenil svojho záhradníka za dopestovanie špargle povýšením do rytierskeho stavu. Na našom území sa táto zelenina rozšírila v 17. storočí. Mohli si ju dovoliť len na cisárskom dvore a v najdrahších hoteloch. Najviac sa špargľa pestovala na Morave. Preslávili sa tým Ivančice. Tamojší hrnčiari sa špecializovali na výrobu vysokých hlinených hrncov, ktorými sa rastliny prikrývali, aby sa získali biele konzumné výhonky.

Optimálne podmienky na pestovanie nachádza špargľa v teplých oblastiach, kde sú hlboké hlinitopiesočnaté pôdy s dostatkom humusu. Pôda má byť mierne kyslá až neutrálna. Pri intenzívnom pestovaní rastlina zostáva na stanovišti päť až osem rokov ale vyžaduje chránenú polohu pozemku pred silným vetrom. U nás sa najviac pestuje v okolí Kútov a Veľkých Levárov. V rokoch 2003 až 2011 zaberala špargľa na Slovensku plochu 304 až 417 ha ornej pôdy. Od roku 2012 klesá produkčná plocha a v roku 2015 sa špargľa pestovala iba na 184 ha.

V tomto období začína zber špargle. Jej sezóna je pomerne krátka a potrvá maximálne do polovice júna. Preto si nenechajme ujsť príležitosť pochutnať si na tejto lahôdkovej zelenine.

Špargľa je trváca rastlina. Jej výhonky sú ľahko stráviteľné s nízkym obsahom kalórií. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, C, E a z minerálnych látok najviac draslíka, vápnika, fosforu, horčíka a železo. Jej typickú chuť a vôňu dávajú éterické oleje a asparagín. Spolupôsobenie obsahových látok kladne vplýva ma ľudský metabolizmus, látkový mechanizmus a podporuje činnosť obličiek.

Na trh sa dostáva špargľa biela a zelená. Ak v čase zberu sú výhonky ešte v zemi, dodávajú sa ako špargľa biela. Keď sú výhonky v čase zberu sú  vyrastené zo zeme a ešte nemajú rozvinuté lístky, dodávajú sa ako špargľa zelená. Výhonky môžu byť tenké a hrubšie. Pri kupovaní špargle treba dbať o to, aby bola čerstvá. Čerstvá špargľa má lesklý povrch a po jemnom stlačení na mieste rezu je šťavnaté. Výhonky sú pevné a krehké.

Druhy špargle

Druhy špargle
(zdroj: http://www.danielarau.sk/wp-content/uploads/2016/04/spargla-rozne-druhy-300x225.jpg)

Špargľu treba skonzumovať najneskôr 4 - 5 dní po zbere. Pred varením ju treba umyť a hrubšie výhonky ošúpať. Hlavičky sú na špargli najcennejšie, preto ich neodstraňujeme ani nešúpeme. Zo špargle sa pripravujú delikátne jedlá. Známa je špargľová polievka, varená, dusená a zapekaná špargľa. Vynikajúca je zaváraná v sladkokyslom náleve. Krátkodobo sa čerstvá špargľa môže skladovať v chladničke.