Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Ochrana rastlín / Odborné články

Rhagoletis cingulata

03-02-2022
Ing. Ivana Bugriová | [email protected]
ÚKSÚP – OOR

Škodlivosť druhov vrtiviek z rodu Rhagoletis je pestovateľom rôznych hostiteľských rastlín v podmienkach Slovenska už dobre známa. Okruh hostiteľov spomínaných druhov je široký – od orechov cez slivky až po višne. Z praktického hľadiska môžeme vrtivky rozdeliť do dvoch kategórií, a to tie, ktoré už sú prítomné na našom území (napr. Rhagoletis completaRhagoletis cingulata), a tie, ktorých výskyt ešte nie je známy a nielen Slovensko, ale celá Európska únia ich považuje za karanténne druhy (napr. Rhagoletis pomonella, Rhagoletis fausta).

Rhagoletis cingulata je škodca pôvodom zo Severnej Ameriky. V Európe je zaznamenaný už od roku 1983. Výskyty hlásia viaceré európske štáty, medzi nimi napríklad Rakúsko, Maďarsko, ale aj Česká republika. Rovnako bol škodca zistený aj v našich podmienkach. Hostiteľmi sú čerešňa vtáčia, čerešňa višňová, čremcha neskorá, čremcha červená a japonská slivka (Prunus salicina). Škodcu je možné si zameniť s inými druhmi vrtiviek.

Prvým príznakom prítomnosti tejto vrtivky sú vpichy na plodoch, ktoré vznikajú po kladení vajíčok. Na týchto miestach dochádza väčšinou k farebným zmenám na šupke. Plody okrem toho, že sú červivé, môžu byť sekundárne napádané hubovými ochoreniami. Samotná dužina napadnutých plodov mení svoju farbu, hnedne, mäkne a zahníva. Pozorovaný môže byť aj opad plodov.

Obr.

Obr.: Dospelec Rhagoletis cingulata
(zdroj: https://www.researchgate.net/figure/Figuur-Een-vrouwtje-Rhagoletis- cingulata-eiafzettend-op-een-kers-van-merikaanse_fig1_254892974)

Keďže škodca škodí rovnakým spôsobom ako vrtivka čerešňová, odporúčame aj podobnú ochranu. Rhagoletis cingulata však môžete spozorovať neskôr, a to niekedy aj 4 týždne po vrtivke čerešňovej. Z tohto dôvodu sú najviac ohrozené neskoré čerešne a višne. Výskyt a určitú jeho reguláciu možno riešiť aj pomocou žltých lepových dosiek, ktoré inštalujte do koruny stromu. Vhodné je využiť aj atraktant. V podmienkach Slovenska nie sú priamo na Rhagoletis cingulata registrované žiadne prípravky na ochranu rastlín.