Úvod / Pôdohospodárstvo podľa tém / Rastlinná výroba / Olejniny

Nová olejnatá plodina odolná voči globálnemu otepľovaniu

04-04-2017
(zdroj: www.sciencedaily.com, Faculty of Science - University of Copenhagen)

Výskumníci úspešne vyvinuli novú olejnatú plodinu, ktorá je oveľa odolnejšia voči vysokým teplotám, suchu a chorobám ako repka olejná.

Kvitnúce žlté polia repky znamenajú  začiatok leta v severnej Európe. Avšak, ak globálne otepľovanie bude pokračovať, krásny výhľad na zlaté polia pod modrou letnou oblohou sa môže čoskoro stať len nostalgickou spomienkou. Existuje nádej v podobe novej olejnatej plodiny, ktorá vyzerá ako repka, ale vydrží odolávať klimatickým zmenám. Je to nová odroda horčice so všetkými dobrými vlastnosťami repky a navyše odolná voči suchu a teplu.

Obr. 1: Obr

Klimatické zmeny ohrozujú pestovanie olejnín

Tím výskumných pracovníkov z Univerzity v Kodani pracoval na vývoji novej olejnatej plodiny s lepšími vlastnosťami. Repka dobre nerastie v teplých a suchých oblastiach. Pomocou nových technológii uspeli v pestovaní horčice, ktorá je veľmi blízka k repke. Výsledkom bola olejnatá plodina s lepšími vlastnosťami a tolerancii ku globálnemu otepľovaniu. Nová plodina umožní pestovanie v oblastiach, ktoré dnes nie sú vhodné pre olejnaté plodiny, ako je západná časť Kanady, časti východnej Európy, Austrália a India.

Horká chuť semien, ktorá nie je vhodná ako krmivo pre zvieratá

Horčica je podobná repke olejnej v mnohých vlastnostiach. Vyzerá to tak, že repka a repkový olej majú rovnaké pozitívne vlastnosti, vysoký obsah mono- a polynenasýtených mastných kyselín, napr. omega-3 a -6, antioxidanty a vitamíny. Avšak, horčica je oveľa silnejšia, keď rastie v suchých podmienkach a vystavená účinkom mnohých chorôb. Horčica je teda jasným kandidátom, ktorý nahradí repku.

Doteraz to bola neporaziteľná výzva, semená horčice sú plné horkých obranných látok, pri žuvaní uvoľňujú ostrú chuť, ktorá je pre horčicu charakteristická. V dôsledku toho je semeno bohaté na proteín nepoužiteľné ako krmivo pre zvieratá. V úzkej spolupráci so spoločnosťou na ochranu rastlín, rastlinných biotechnológií a šľachtenia – vedci našli originálne riešenie tohto problému.

Od modelovej plodiny k olejnine

Vedci vynašli technológiu, ktorá dokáže udržať horké obranné látky zo semien, pričom sa zachovajú v rastline a naďalej sa môže brániť proti bylinožravcom a patogénom. Dánski vedci preukázali, že táto technológia funguje v modelovej rastline, zaviedli technológiu na poliach a vykonali rozsiahle poľné pokusy s optimalizovanými rastlinami horčice. Poľné pokusy ukázali, že majú za sebou dlhú cestu. Nová odolná olejnatá plodina bude komerčne atraktívna pre poľnohospodárov.

Dlhé pátranie po novej olejnatej plodine  

Vedci a chovatelia hľadali mnoho rokov k repke olejnej alternatívu. Repka je jedným z našich najdôležitejších zdrojov rastlinného oleja, bionafty a bielkovín pre krmivá hospodárskych zvierat. Avšak, pestuje sa iba v relatívne chladnom miernom podnebí napr. v našich zemepisných šírkach a každým rokom majú poľnohospodári značné straty vo výnosoch, pretože repka nie je  príliš tolerantná voči chorobám. V nadchádzajúcich rokoch sa budú vedci z Univerzity v Kodani usilovať o zníženie obsahu horkých látok v semenách. Očakávajú, že v priebehu 2-3 rokov bude nová plodina horčice pripravená na pestovanie.

Journal reference: Hussam Hassan Nour-Eldin, Svend Roesen Madsen, Steven Engelen, Morten Egevang Jørgensen, Carl Erik Olsen, Jonathan Sonne Andersen, David Seynnaeve, Thalia Verhoye, Rudy Fulawka, Peter Denolf, Barbara Ann Halkier. Reduction of antinutritional glucosinolates in Brassica oilseeds by mutation of genes encoding transporters. Nature Biotechnology, 2017; DOI: 10.1038/nbt.3823

Preložil: Ing. Andrea Lehotayová, PhD.